Historie sukcesu

1656220_10152007567980488_2061496822_nAkcja Masz Głos, Masz Wybór co roku przekonuje obywateli, że warto angażować się w życie publiczne – udział w sąsiedzkiej inicjatywie bądź w lokalnych konsultacjach jest równie ważny jak podejmowanie odpowiedzialnych i świadomych decyzji w czasie wyborów do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego. Każdego roku zapraszamy przedstawicieli setek gmin do podjęcia działań na rzecz swojej okolicy i lokalnej społeczności.

Udaje się robić fantastyczne rzeczy w całej Polsce! Zobacz i spróbuj i Ty!

Historia sukcesu: Pozarządowe Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza obywateli na trybunę

Nadmorską gminę Mielno (woj. zachodniopomorskie) wiele osób zna zapewne jako wakacyjne miejsce wypoczynku. To właśnie tutaj na co dzień działa Pozarządowe Centrum Rozwoju Społecznego, uczestniczące w akcji Masz Głos, Masz Wybór od 2012 roku. PZCR już dwukrotnie, w 2014 i 2015 roku, uhonorowane zostało wyróżnieniem przyznawanym na zakończenie akcji. W 2016 roku nominowane zostało do Nagrody Super Samorządu. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej włącza tryb: autorozwój

„Publiczna” – to słowo w nazwie biblioteki w Kazimierzy Wielkiej uznać trzeba za najważniejsze, jej pracownice i pracownicy postanowili bowiem uczynić ją rzeczywiście dostępną i atrakcyjną dla wszystkich. Czy udało im się  to osiągnąć? W jaki sposób wykorzystali do tego sznurek? Przeczytajcie sami i sprawdźcie, dlaczego Kazimierza Wielka znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Super Samorząd 2016! (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Miasto Obywatelskie Lubartów udrażnia kanały kontaktu z radnymi

Jakich filmów zapragnęli mieszkańcy i mieszkanki Lubartowa? Komedii, sensacji, a może osadzonego w ich mieście serialu kryminalnego? Otóż nie – od tego roku Lubartowianie na stronie urzędu miasta oglądać mogą zapisy video z sesji rady. Przeczytajcie, na jakie inne sposoby radni Lubartowa zbliżyli się do mieszkańców. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Sołectwo wsi Rębiszów podąża „Polną Drogą do Siebie”… i do Super Samorządu

Wszyscy znamy te dróżki i ścieżki, które nie wiadomo dokąd prowadzą, i które w wysokiej po kolana trawie ukrywają dziury i kamienie. Takie właśnie ścieżki otaczały wieś Rębiszów (woj. dolnośląskie), dopóki mieszkańcy i mieszkanki nie postanowili ich zbadać i wytyczyć szlaków spacerowych. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa demokratyzuje budżet

Każde wprowadzenie budżetu obywatelskiego to sukces. Ale co zrobić, by budżet obywatelski był naprawdę obywatelski? Zainspirujcie się działaniami aktywistów i aktywistek z Tczewa w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: od promocji zdrowia po wprowadzanie konsultacji społecznych

Na początku Akademia Zdrowego Życia z Bełchatowa zajmowała się promowaniem zdrowego stylu życia. Podczas badania miejskich programów sportowych, jej działaczki odkryły, jak bardzo urząd miasta zamknięty jest na mieszkanki i mieszkańców. Postanowiły to zmienić. Czy im się udało? (CZYTAJ DALEJ)

Pełno-prawność dla osób z niepełnosprawnościami – Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Kto na bieżąco śledzi nasze działania, wie, że kampanię informacyjną przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi 2015 oparłyśmy na nagłaśnianiu udogodnień, z których korzystać mogą osoby o utrudnionym dostępie do głosowania. Przekaz kierowałyśmy między innymi do osób starszych i z niepełnosprawnościami. No cóż, nie byłyśmy prekursorkami. Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa zajmowała się tym tematem, zanim to stało się modne. (ZOBACZ WIĘCEJ)

Budujemy współpracę z władzami – Zielonkowskie Forum Samorządowe

Często przypominamy, że wbrew potocznemu rozumieniu samorząd to nie tylko władze samorządowe, lecz także wspólnota mieszkańców i mieszkanek. Ta właśnie myśl przyświeca realizowanej przez nas akcji. W jej ramach namawiamy was do podejmowania działań w swoim otoczeniu, do wywieraniu wpływu na jego kształt i rozwój. Podkreślamy także, jak ważna jest przy tym współpraca z władzami – waszymi demokratycznie wybranymi reprezentantami i reprezentantkami. Promowana przez nas idea zacieśniania współpracy z władzami zainspirowała do działania między innymi Zielonkowskie Forum Samorządowe. (ZOBACZ WIĘCEJ)

Ulepszamy budżet obywatelski – Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”

Zaczęło się od czytania zagranicznych artykułów. Potem śledziły i śledzili pierwsze polskie przykłady. Trzy lata temu udało im się zarazić swoim pomysłem władze i dokonać w mieście prawdziwej demokratycznej rewolucji. Przeczytaj o tym, w jaki sposób grupa zapaleńców wprowadziła w Olsztynie budżet obywatelski i jak walczy o jego dalszą demokratyzację! (ZOBACZ WIĘCEJ)

Inicjatywa Lokalna – Trzy razy Tak! Grupa Nieformalna Mieszkańców Dębniaka i Tarnowskiej Woli

We wsi Tarnowska Wola aktywna nieformalna grupa mieszkańców marzyła o budowie boiska do siatkówki plażowej przy miejscowej Świetlicy Środowiskowej. Jak mówi Joanna Seliga, członkini grupy – od 2011 robiliśmy takie rzeczy, ale nie nazywaliśmy tego inicjatywą lokalną. Dzięki akcji „Masz Głos, Masz Wybór”, dowiedzieli się o takim mechanizmie i postanowili przy jego pomocy zrealizować swoje marzenia. (ZOBACZ WIĘCEJ)

Plac Zabaw Generała Sowińskiego w Lublinie – wspólna przestrzeń, wspólna sprawa

Ja jestem wyznawcą poglądu, że miasto jest dla ludzi, a nie dla centrów handlowych, parkingów samochodowych, i myślenia tylko o tym, żeby zrobić nowe lotnisko, czy stację kolejową. Ja wiem, że ludzie też z tego korzystają, oczywiście infrastruktura też jest ważna, ale życie toczy się w mieście, a nie w węzłach komunikacyjnych – mówi Tymoteusz Dębski, jeden z trzech inicjatorów rewitalizacji placu zabaw w dzielnicy Wieniawa w Lublinie (ZOBACZ WIĘCEJ)

Prawdziwa wspólna przestrzeń

Mieszkańcy sołectwa Sułkowice zakasali rękawy i zabrali się do porządkowania zapomnianego terenu wokół źródełka świętej Kingi. – Tylko dzięki zaangażowaniu wszystkich mamy teraz we wsi prawdziwą wspólną przestrzeń. To właśnie mieszkańcy zdecydowali, jak powinna wyglądać – podkreśla Justyna Mularczyk, inicjatorka akcji Masz Głos, Masz Wybór w gminie Iwanowice (ZOBACZ WIĘCEJ)

Jak Młodzieżowa Rada Gminy namówiła mieszkańców do wspólnego działania?

Czasu zbyt wiele nie było, bo gmina miała już plany na zagospodarowanie brzegów jeziora. Uznaliśmy, że fajnie by uwzględniały one i nasze marzenia – wspomina Jagoda Szczepanik, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy w Płużnicy (Kujawsko-Pomorskie). – Skończyło się na tym, że w 2012 roku nasza gmina otrzymała nagrodę Super Samorząd w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór za wypracowanie wspólnej, społecznej koncepcji zagospodarowania plaży w Ostrowie (ZOBACZ WIĘCEJ)

Płużnica w 2012 została laureatem nagrody Super Samorząd, a w 2014 otrzymała Nagrodę Obywatelską Prezydenta RP w kategorii Wspólnota Obywatelska za zagospodarowanie plaży w Ostrowie, realizowane w ramach Akcji Masz Głos Masz Wybór! (ZOBACZ WIĘCEJ TU i na stronie prezydent.pl)

Od inicjatywy lokalnej do budżetu obywatelskiego

Jeżeli za Waszym pomysłem stoją ludzie, ich oczekiwania, potrzeby i pasje możecie naprawdę wiele zdziałać! – mówi Małgorzata Łosiewicz ze Stowarzyszenia Rozwoju „Inspiracje”, inicjatorka rewitalizacji parku przy ulicy Powstańców Warszawy na słupskim Podgrodziu (ZOBACZ WIĘCEJ).