Pomiń menu

Radni bardziej dostępni – sprawozdanie okresowe

Nasza gmina musiała czekać 25 lat, aby radni stali się bardziej dostępni. Jak to się stało? Udostępnili publicznie swoje numery telefonów i adresy e-mail. To najlepsze podsumowanie naszych działań, a to nie koniec wyzwań.

Tak było kiedyś. A tak jest obecnie http://www.bip.staszow.pl/radni-rady-miejskiej/3383-piwowarski-jacek
Tak było kiedyś

Kliknij i zobacz jak jest obecnie.

 

 

 

Zaczęło się od interpelacji radnego Jacka Piwowarskiego, który jako sołtys uczestniczył w akcji Masz Głos Masz Wybór, a obecnie jest koordynatorem akcji Przestrzeń dla ludzi w swojej okolicy. Oto treść interpelacji

“Zgłaszam interpelację w sprawie udostępnienia do publicznej informacji danych kontaktowych do radnych Rady Miejskiej w Staszowie (nr telefonu lub e-mail). W obecnej chwili nie ma żadnego kontaktu z radnymi, a na stronie staszow.pl oprócz nazwiska widnieją także zdjęcia radnych. Natomiast na stronie Biuletynu Informacji Publicznej prócz nazwisk radnych Rady Miejskiej w Staszowie nie ma żadnych dodatkowych informacji ułatwiających kontakt z radnym.

Uważam, iż taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i radny jako osobo publiczna niejako zobligowany jest do kontaktu z wyborcami. Dlatego też podanie nr telefonu, adresu e-mail przy nazwisku radnego powinna być obowiązkiem wynikającym z naszego mandatu. Poza tym wnioskuję o napisanie wyraźnej adnotacji o treści: „radny nie wyraził zgody na podanie danych kontaktowych” w przypadku gdyby radny odmówił kontaktu poprzez pocztę elektroniczną lub telefon. Będzie to wyraźny sygnał o gotowości pracy społecznej radnego”

W odpowiedzi na apel nikt spośród 21 radnych nie odmówił udzielenia danych kontaktowych. Wynikiem czego wiosną 2015 roku społeczność gminy Staszów mogła zadzwonić lub napisać do swojego radnego. Do tej pory takiej możliwości nie mieli, chyba, że osobiście poprosili o kontakt. Tutaj strona, gdzie znajdziecie namiary na radnych.

Urząd Miasta i Gminy Staszów poszedł dalej i udostępnił (za zgodą sołtysów) numery telefonów do 35 sołtysek i sołtysów, Dzięki temu dostępność stała się normą na niespotykaną w regionie skalę. Mamy nadzieję, że idea ta rozsieje się szeroko po naszym województwie.

Po tej akcji radni przełamali wszelkie lody i śmiało wkroczyli do działania. To tylko mały fragment większego dzieła, które sukcesywnie wprowadzamy w życie. O całej akcji można przeczytać w Sprawozdanie okresowe Dostępni radni, sołectwo Wiązownica-Kolonia

staszow teraz stasz