Pomiń menu

Walczymy o tereny zielone na osiedlu Kuźniki

Walczymy o tereny zielone na osiedlu Kuźniki

Jako mieszkańcy osiedla Kuźniki we Wrocławiu jesteśmy zaniepokojeni sprzedażą terenów zielonych pod zabudowę mieszkaniową. Z troski o przyrodę, dobro wrocławian i żyjące na terenach miejskich zwierzęta stanowczo mówimy NIE dla planowanej tutaj zabudowy.

Na naszym (do tej pory) spokojnym osiedlu w najbliższym czasie powstanie kilka nowych inwestycji mieszkaniowych. Tym bardziej niezrozumiała jest dla nas decyzja dotycząca przeznaczenia kolejnego zielonego obszaru na cele inwestycyjne.

Co stracą mieszkańcy Wrocławia

Obszar planowany do sprzedaży to obecnie jeden z największych niezagospodarowanych terenów zielonych w tej części miasta. Jego obecność pozwala odetchnąć mieszkańcom od wielkomiejskiego zgiełku oraz hałasów dochodzących z pobliskiej Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Kuźniki

Kuźniki są osiedlem kompletnym, z zapewnioną niezbędną infrastrukturą dla obecnej ilości mieszkających tu osób. Nowe budynki, które już powstają oraz powstaną w najbliższej przyszłości, spowodują zachwianie tej równowagi. Dlatego istotne jest, aby zapewnić mieszkańcom tereny rekreacyjne i zielone, zamiast pozwolić na budowę nowych obiektów mieszkaniowych.

Mimo że Kuźniki w większości to prlowskie blokowisko, są one jedną z przyjemniejszych części na mapie Wrocławia. Są tu łąki, Las Kuźnicki, rzeka i wały spacerowe. Mieszka tu wiele zwierząt  – sarny, bażanty, zające, wiewiórki, jeże oraz liczne gatunki ptaków. Jednak w wyniku działań człowieka mają coraz mniej miejsca. Łąki, ogródki działkowe, a nawet tereny przy wałach (a może niedługo i las) przejmowane są przez deweloperów, których działania zaburzają cały ekosystem.

Wielu mieszkańców z całego Wrocławia odwiedza zielone Kuźniki w weekendy: tu wypoczywają, spacerują, spędzają czas z rodziną na świeżym powietrzu.

Przecież Wrocław potrafi

Z radością patrzymy na politykę miasta w sferze walki ze smogiem oraz przywracaniem terenów zielonych we Wrocławiu. Przykładem mogą być parki kieszonkowe. Dlatego zupełnie niezrozumiała jest dla nas planowana sprzedaż zielonych terenów na Kuźnikach pod kolejne inwestycyjne. My jako mieszkańcy osiedla Kuźniki chcemy stworzyć w tym miejscu strefę wypoczynkowo-rekreacyjną, która nie zaburzy istniejącego ekosystemu. Sprzedaż wspomnianego terenu skutkować będzie wycinką kolejnych drzew, które dają tlen. Chcemy, aby Kuźniki były nadal zielonymi płucami Wrocławia, a nie kolejnym zabetonowanym osiedlem. Chcemy, aby Wrocław był miastem przyjaznym środowisku.