Pomiń menu

Historie sukcesu

1656220_10152007567980488_2061496822_nAkcja Masz Głos, Masz Wybór co roku przekonuje obywateli, że warto angażować się w życie publiczne – udział w sąsiedzkiej inicjatywie bądź w lokalnych konsultacjach jest równie ważny jak podejmowanie odpowiedzialnych i świadomych decyzji w czasie wyborów do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego. Każdego roku zapraszamy przedstawicieli setek gmin do podjęcia działań na rzecz swojej okolicy i lokalnej społeczności.

Udaje się robić fantastyczne rzeczy w całej Polsce! Zobacz i spróbuj i Ty!

Historia sukcesu: W Malborku mieszkańcy budują mosty

Można powiedzieć, że budowanie mostów jest jednym z głównych celów akcji Masz Głos. Zwykle chodzi o mosty pomiędzy mieszkańcami a władzą – o dialog i współpracę. Tymczasem uczestnicy i uczestniczki akcji z Malborka wzięli to sformułowanie dosłownie i w ramach akcji… zbudowali przeprawę przez rzekę! (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Stowarzyszenie Zamek zmienia klub osiedlowy za pomocą… CZOŁGU

Członkinie i członkowie stowarzyszenia Zamek z Biedruska (woj. wielkopolskie) w ramach  edycji akcji 2015/2016 postanowili przyjrzeć się lokalnym instytucjom kultury. Ponieważ to, co oferują one mieszkańcom i mieszkankom, nie wydało im się zadowalające, postawili sobie za cel ich udoskonalenie. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Młodzieżowa Rada Miejska w Olsztynku, czyli bobasy do urn!

Jedno z pytań stawianych przy przygotowywaniu regulaminów budżetów obywatelskich (BO) brzmi: ile trzeba mieć lat, by głosować na projekty? Okazuje się, że 18 wcale nie jest jedyną możliwością. Na przykład w Olsztynku (woj. warmińsko – mazurskie) dzięki staraniom Młodzieżowej Rady Miejskiej cezurę wieku głosujących ustalono początkowo na 16 lat, a w kolejnym ruchu dolną granicę zlikwidowano całkowicie! (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu portalu Twój Głos Informacje: radni nie powinni tylko myśleć o mieszkańcach, lecz z mieszkańcami

Coraz częściej mówi się o tym, że decyzje dotyczące miejscowości czy gmin władze podejmować powinny wspólnie z mieszkańcami. Ale jak do tego doprowadzić, gdy z radnymi czasem ciężko nawet sie spotkać, a co dopiero rzeczowo porozmawiać? Uczestnicy akcji Masz Głos pokazują, że władze da się przekonać do kontaktu z mieszkańcami. Jednym z przykładów są sukcesu portalu Twój Głos Informacje ze Świebodzina (woj. lubuskie). (CZYTAJ DALEJ)

Jak działać? Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej: musimy być otwarci na ludzi

Organizacje i instytucje zajmujące się kulturą borykają się niekiedy z problemem braku zainteresowania ze strony mieszkańców. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej (woj. podlaskie) przypominają, że nie powinno to zniechęcać do działań na rzecz społeczności.(CZYTAJ DALEJ)

Jak działać? Miasto Lepsze dla Ludzi: Diagnoza społeczna i szerzenie dobrych praktyk drogą do otwierania miasta na potrzeby mieszkańców

W wielu polskich miastach rozwiązania drogowe i infrastruktura skupiają się na potrzebach kierowców samochodów. Mieszkanki i mieszkańcy Łańcuta (woj. podkarpackie) postanowili przeciwstawić się temu trendowi i zadbać o to, by miasto stało się przyjaźniejsze dla pieszych i rowerzystów. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: TuŻory.pl, czyli co zrobić, by władze same chciały być monitorowane

Monitorowanie władz lub, inaczej mówiąc, działania strażnicze czy z angielska watchdogowe, to w największym skrócie kontrola i upublicznianie działań instytucji publicznych. Przykładem takiej inicjatywy jest żorski Ranking Radnych. (CZYTAJ DALEJ)

Jak działać? Relacja z władzami ma kolor bladoniebieski – Stowarzyszenie Zamek z Biedruska podpowiada, jak współpracować z władzami

Co zrobić, aby współpraca z włodarzami nabrała barw i jak dbać o siebie, żeby utrzymać motywację do działania? Kilka wskazówek Stowarzyszenia „Zamek” z Biedruska. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Aktywny Natolin – wszędzie dobrze, ale w sąsiedztwie najlepiej, zwłaszcza takim, które jest Super Samorządem 2016!

Grupa Aktywny Natolin z Natolina (woj. łódzkie) za pomocą inicjatywy lokalnej integruje mieszkańców i pobudza ich do aktywności w życiu lokalnym. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG regulamin budżetu obywatelskiego wypracowało poza gabinetem- to właśnie Super Samorząd 2016!

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG ze Zgierza (woj. łódzkie) zajmuje się edukacją obywatelską, aktywizacją mieszkańców oraz działaniami pro-równościowymi. W ramach tegorocznej edycji akcji Masz Głos, Masz Wybór Stowarzyszenie realizowało działanie Budżet obywatelski. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji Społecznej im. św. Jadwigi Ślaskiej – blisko z władzami i wspólnie po Super Samorząd 2016

Działające w Żmigrodzie Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji Społecznej im. św. Jadwigi Ślaskiej, już od kilku lat z sukcesami bierze udział w naszej akcji. W zeszłych latach Stowarzyszeniu udało się ulepszyć kontakt między radnymi a mieszkańcami poprzez organizowanie kawiarenek obywatelskich, dzięki wysiłkom Stowarzyszenia udało się także wprowadzić w Żmigrodzie budżet obywatelski. Jako tegoroczne działanie wybrali poprawę funkcjonowania Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie. Był to szeroko zakrojony cel – w skład ZPK wchodzi łącznie 38 jednostek, od Żmigrodzki Ośrodka Kultury, przez Zespół Pałacowo-Parkowy i sezonowe lodowisko, po 28 świetlic wiejskich. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Biblioteka w Barcinie, czyli o budżecie obywatelskim w gazetach, szkołach i na festynach. A na koniec – Super Samorząd 2016

Działaniami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego (Barcin, woj. kujawsko-pomorskie) warto się inspirować. Oprócz upowszechniania czytelnictwa wśród mieszkańców gminy, biblioteka prowadzi również działania kulturalne i edukacyjne dla różnych grup mieszkańców. W tym roku Biblioteka uczestniczyła w pracach nad wprowadzeniem w gminie Barcin budżetu obywatelskiego. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Miasto Obywatelskie Lubartów udrażnia kanały kontaktu z radnymi i zdobywa Super Samorząd 2016

Jakich filmów zapragnęli mieszkańcy i mieszkanki Lubartowa? Komedii, sensacji, a może osadzonego w ich mieście serialu kryminalnego? Otóż nie – od tego roku Lubartowianie na stronie urzędu miasta oglądać mogą zapisy video z sesji rady. Przeczytajcie, na jakie inne sposoby radni Lubartowa zbliżyli się do mieszkańców i dlaczego w tym roku Lubartów znalazł się wśród nominowanych do Nagrody Super Samorząd. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: ADSUM – przez petycję do uchwały o inicjatywie lokalnej

Nieformalną grupę ADSUM (łac. być obecnym, współdziałać) zawiązały mieszkanki niewielkiej wsi Chomiąża (woj. dolnośląskie). Do naszej akcji dołączyły w 2016 roku, za cel stawiając sobie wprowadzenie w gminie uchwały o inicjatywie lokalnej. Zrealizowały także inny cel – wyremontowanie świetlicy wiejskiej i stworzenie w niej miejsca zabaw dla małych dzieci. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje, Słupia dla Słupszczan działa z mieszkańcami, podpowiada, jak działać samodzielnie i zdobywa Super Samorząd 2016!

Niektóre organizacje lub grupy nieformalne są w akcji Masz Głos, Masz Wybór już od lat. Stowarzyszenie Inspiracje ze Słupska (woj. pomorskie) w ramach akcji pracowało już między innymi nad inicjatywą lokalną (udało im się ulepszyć uchwałę o inicjatywie) oraz nad budżetem obywatelskim (ich projekt został wybrany do realizacji). W tym roku Stowarzyszenie wraz z grupą Słupia dla Słupszczan wybrało działanie Przestrzeń dla ludzi. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Pozarządowe Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza obywateli na trybunę

Nadmorską gminę Mielno (woj. zachodniopomorskie) wiele osób zna zapewne jako wakacyjne miejsce wypoczynku. To właśnie tutaj na co dzień działa Pozarządowe Centrum Rozwoju Społecznego, uczestniczące w akcji Masz Głos, Masz Wybór od 2012 roku. PZCR już dwukrotnie, w 2014 i 2015 roku, uhonorowane zostało wyróżnieniem przyznawanym na zakończenie akcji. W 2016 roku nominowane zostało do Nagrody Super Samorządu. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej włącza tryb: autorozwój i zdobywa Super Samorząd 2016

„Publiczna” – to słowo w nazwie biblioteki w Kazimierzy Wielkiej uznać trzeba za najważniejsze, jej pracownice i pracownicy postanowili bowiem uczynić ją rzeczywiście dostępną i atrakcyjną dla wszystkich. Czy udało im się to osiągnąć? W jaki sposób wykorzystali do tego sznurek? Przeczytajcie sami i dowiedzcie się, jak Kazimierza Wielka zdobyła Nagrodę Super Samorząd 2016! (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Miasto Obywatelskie Lubartów udrażnia kanały kontaktu z radnymi

Jakich filmów zapragnęli mieszkańcy i mieszkanki Lubartowa? Komedii, sensacji, a może osadzonego w ich mieście serialu kryminalnego? Otóż nie – od tego roku Lubartowianie na stronie urzędu miasta oglądać mogą zapisy video z sesji rady. Przeczytajcie, na jakie inne sposoby radni Lubartowa zbliżyli się do mieszkańców. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Sołectwo wsi Rębiszów podąża “Polną Drogą do Siebie”… i do Super Samorządu

Wszyscy znamy te dróżki i ścieżki, które nie wiadomo dokąd prowadzą, i które w wysokiej po kolana trawie ukrywają dziury i kamienie. Takie właśnie ścieżki otaczały wieś Rębiszów (woj. dolnośląskie), dopóki mieszkańcy i mieszkanki nie postanowili ich zbadać i wytyczyć szlaków spacerowych. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa demokratyzuje budżet

Każde wprowadzenie budżetu obywatelskiego to sukces. Ale co zrobić, by budżet obywatelski był naprawdę obywatelski? Zainspirujcie się działaniami aktywistów i aktywistek z Tczewa w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: od promocji zdrowia po wprowadzanie konsultacji społecznych

Na początku Akademia Zdrowego Życia z Bełchatowa zajmowała się promowaniem zdrowego stylu życia. Podczas badania miejskich programów sportowych, jej działaczki odkryły, jak bardzo urząd miasta zamknięty jest na mieszkanki i mieszkańców. Postanowiły to zmienić. Czy im się udało? (CZYTAJ DALEJ)

Historia sukcesu: Pełno-prawność dla osób z niepełnosprawnościami – Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Kto na bieżąco śledzi nasze działania, wie, że kampanię informacyjną przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi 2015 oparłyśmy na nagłaśnianiu udogodnień, z których korzystać mogą osoby o utrudnionym dostępie do głosowania. Przekaz kierowałyśmy między innymi do osób starszych i z niepełnosprawnościami. No cóż, nie byłyśmy prekursorkami. Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa zajmowała się tym tematem, zanim to stało się modne. (ZOBACZ WIĘCEJ)

Historia sukcesu: Budujemy współpracę z władzami – Zielonkowskie Forum Samorządowe

Często przypominamy, że wbrew potocznemu rozumieniu samorząd to nie tylko władze samorządowe, lecz także wspólnota mieszkańców i mieszkanek. Ta właśnie myśl przyświeca realizowanej przez nas akcji. W jej ramach namawiamy was do podejmowania działań w swoim otoczeniu, do wywieraniu wpływu na jego kształt i rozwój. Podkreślamy także, jak ważna jest przy tym współpraca z władzami – waszymi demokratycznie wybranymi reprezentantami i reprezentantkami. Promowana przez nas idea zacieśniania współpracy z władzami zainspirowała do działania między innymi Zielonkowskie Forum Samorządowe. (ZOBACZ WIĘCEJ)

Historia sukcesu: Ulepszamy budżet obywatelski – Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”

Zaczęło się od czytania zagranicznych artykułów. Potem śledziły i śledzili pierwsze polskie przykłady. Trzy lata temu udało im się zarazić swoim pomysłem władze i dokonać w mieście prawdziwej demokratycznej rewolucji. Przeczytaj o tym, w jaki sposób grupa zapaleńców wprowadziła w Olsztynie budżet obywatelski i jak walczy o jego dalszą demokratyzację! (ZOBACZ WIĘCEJ)

Historia sukcesu: Inicjatywa Lokalna – Trzy razy Tak! Grupa Nieformalna Mieszkańców Dębniaka i Tarnowskiej Woli

We wsi Tarnowska Wola aktywna nieformalna grupa mieszkańców marzyła o budowie boiska do siatkówki plażowej przy miejscowej Świetlicy Środowiskowej. Jak mówi Joanna Seliga, członkini grupy – od 2011 robiliśmy takie rzeczy, ale nie nazywaliśmy tego inicjatywą lokalną. Dzięki akcji „Masz Głos, Masz Wybór”, dowiedzieli się o takim mechanizmie i postanowili przy jego pomocy zrealizować swoje marzenia. (ZOBACZ WIĘCEJ)

Historia sukcesu: Plac Zabaw Generała Sowińskiego w Lublinie – wspólna przestrzeń, wspólna sprawa

Ja jestem wyznawcą poglądu, że miasto jest dla ludzi, a nie dla centrów handlowych, parkingów samochodowych, i myślenia tylko o tym, żeby zrobić nowe lotnisko, czy stację kolejową. Ja wiem, że ludzie też z tego korzystają, oczywiście infrastruktura też jest ważna, ale życie toczy się w mieście, a nie w węzłach komunikacyjnych – mówi Tymoteusz Dębski, jeden z trzech inicjatorów rewitalizacji placu zabaw w dzielnicy Wieniawa w Lublinie (ZOBACZ WIĘCEJ)

Historia sukcesu: Prawdziwa wspólna przestrzeń

Mieszkańcy sołectwa Sułkowice zakasali rękawy i zabrali się do porządkowania zapomnianego terenu wokół źródełka świętej Kingi. – Tylko dzięki zaangażowaniu wszystkich mamy teraz we wsi prawdziwą wspólną przestrzeń. To właśnie mieszkańcy zdecydowali, jak powinna wyglądać – podkreśla Justyna Mularczyk, inicjatorka akcji Masz Głos, Masz Wybór w gminie Iwanowice (ZOBACZ WIĘCEJ)

Historia sukcesu: Jak Młodzieżowa Rada Gminy namówiła mieszkańców do wspólnego działania?

Czasu zbyt wiele nie było, bo gmina miała już plany na zagospodarowanie brzegów jeziora. Uznaliśmy, że fajnie by uwzględniały one i nasze marzenia – wspomina Jagoda Szczepanik, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy w Płużnicy (Kujawsko-Pomorskie). – Skończyło się na tym, że w 2012 roku nasza gmina otrzymała nagrodę Super Samorząd w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór za wypracowanie wspólnej, społecznej koncepcji zagospodarowania plaży w Ostrowie (ZOBACZ WIĘCEJ)

Płużnica w 2012 została laureatem nagrody Super Samorząd, a w 2014 otrzymała Nagrodę Obywatelską Prezydenta RP w kategorii Wspólnota Obywatelska za zagospodarowanie plaży w Ostrowie, realizowane w ramach Akcji Masz Głos Masz Wybór! (ZOBACZ WIĘCEJ TU i na stronie prezydent.pl)

Historia sukcesu: Od inicjatywy lokalnej do budżetu obywatelskiego

Jeżeli za Waszym pomysłem stoją ludzie, ich oczekiwania, potrzeby i pasje możecie naprawdę wiele zdziałać! – mówi Małgorzata Łosiewicz ze Stowarzyszenia Rozwoju „Inspiracje”, inicjatorka rewitalizacji parku przy ulicy Powstańców Warszawy na słupskim Podgrodziu (ZOBACZ WIĘCEJ).