Pomiń menu

Białystok Publiczne czytanie budżetu.

Nietypowa impreza, ale eksperymentalną z okazji pierwszomajowego święta odbyła się na białostockim osiedlu Mickiewicza. Stowarzyszenie „Dyliżans Kulturalny” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Masz głos- masz wybór” zorganizowało happening pod hasłem: „Publiczne czytanie budżetu”. Chodziło tutaj o przedstawienie głównych założeń budżetowych miasta Białegostoku na 2008 roku jak największej liczbie mieszkańców tej części Białegostoku. Trwającej ponad dwie godziny akcji przyglądało się lub przysłuchiwało spore grona zainteresowanych. Zwłaszcza duże zainteresowanie budziła stworzona na bazie budżetu odezwa do narodu białostockiego, w której m.in. napisano:

„ Miłościwie nam panujący, od ponad półtora roku na tronie Białegostoku zasiadający, prezydent Tadeusz, przyjaciel wszystkich dziatek dużych i małych, aby wszystkim dogodzić i do następnych wyborów sobie nie szkodzić postanowił, co następuje:

– centrum miasta wybetonować za 4,6 miliona złotych,
– miasto koniecznie promować, zwłaszcza podejmować działania skierowane do mieszkańców Białegostoku, co ma kosztować będzie około 4,5 mln złotych,
– drogi dojazdowe do lotniska (którego nie ma i nie wiadomo, czy powstanie) wybudować za 87 mln zł,
– zburzyć starą siedzibę Urzędu Miejskiego i w jej miejsce nowy budynek wznieść za ponad 5,5 mln zł,
– podnieść do 33, 6 proc. wskaźnik zadłużenia miasta, a na obsługę długu wydać ponad 12 mln zł (…)”  Autorzy wspominają także o znaczących podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej, wody czy planowanej za wywóz śmieci do Mławy ( z 89 zł za tonę do 174 zł).

Zdaniem organizatorów eksperyment z happeningiem był całkiem udany. Zapowiadają, że w najbliższych tygodniach będą zapoznawać w podobnej formie mieszkańców innych osiedli Białegostoku.

 

Stowarzyszenie Dyliżans Kulturalny