Pomiń menu

Whisky na Placu Wolności

Jeszcze na pół godziny przed 14:00 nic nie zapowiadało zburzenia idealnego rytmu miasta. Nieświadome niczego społeczeństwo automatycznymi ruchami wykonuje swoje codzienne czynności.

 Dziewczyny biegają po sklepach, mężczyźni krzyczą do swoich telefonów, matki robią zakupy ciągnąc swoje wyrywające się pociechy za sobą. Tylko starszy pan siedzący na ławce zaczyna rozglądać się nerwowo na widok chłopaka z gitarą.

Kilka minut przed godziną „0” 30 lipca br. na Placu Wolności zapanowało poruszenie:
– Co tu się tych gitar i tych, no, fotografistów tylu zebrało? – zdziwił się jeden ze stałych rezydentów placowej ławki.
– Młodzi panie, im to zawsze coś do tych łbów strzeli. Wakacje do tego, to niech szaleją – wyrozumiale odpowiedział mu towarzysz.
Co się więc działo? Happening. Spora grupa gitarzystów oraz pokaźny „chórek”, zebrali się by wspólnie uczcić pamięć Ryszarda Riedla, w 15 rocznicę Jego śmierci. Kilka minut po 14:00 centrum Włocławka rozbrzmiało melodią „Whisky”. Później także „Wehikuł czasu”, „Sen o Victorii” i kilka innych przebojów Dżemu. W „graniu” pod pomnikiem wzięli udział między innymi zwycięzcy tegorocznych Młodych Talentów Basia i Łukasz Bińkowscy. Dołączył również Arek „Roger” – włocławski gitarzysta uliczny.
To przedsięwzięcie pokazało, jak niewiele potrzeba do realizacji pomysłu. Z drugiej strony, należy zwrócić uwagę na fakt, że kolejna inicjatywa Młodego Włocławka i Projektu Włocławek okazała się sukcesem. Trochę wiary, zapału i zaangażowania przerodziło się niesamowite zdarzenie. Pierwszy włocławski happening ku pamięci lidera Dżemu uznajemy za wykonany!

W trakcie realizacji tego przedsięwzięcia w obecności wszystkich włocławskich mediów wolontariusze z Młodego Włocławka prowadzili akcję ulotkową na temat budowy basenu oraz rewitalizacji włocławskiego Śródmieścia, w ramach kampanii informacyjnej "Maszgłosa".

Stowarzyszenie Obywateli Projekt Włocławek