Pomiń menu

Zamojskie obchody Święta Samorządu Lokalnego

Święto Samorządu Lokalnego, czy po prostu Święto Samorządności, Święto obywateli i ich wolnego wyboru obchodzone było w sobotę (tj. 21 lipca) w Zamościu.

Program obchodów Święta Samorządu Lokalnego przewidywał możliwość spotkania mieszkańców z radnymi, udział w rozgrywkach gry planszowej „Honorowy Prezydent”, a także możliwość nauki obsługi serwisu naprawmyto.pl. W wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie „Projekt-Europa” przy wsparciu Miasta Zamość wzięło udział wielu mieszkańców. Wielu z nich było zainteresowanych możliwością porozmawiania z radnymi, z którymi na co dzień nie mogą z różnych powodów wymienić swoich poglądów.
– Cieszę się, że takie spotkanie zostało zorganizowane. Sama już zgłosiłam alert na stronie naprawmyto.pl i czekam na odpowiedź, bo to ważne, żeby na nasze zgłoszenia była reakcja. Inaczej ludzie mogą się zniechęcać. – mówiła mieszkanka Karolówki.
Podczas wydarzenia rozgrywana była gra planszowa „Honorowy Prezydent”. Nie było zbyt wielu śmiałków do sprawdzenia wiedzy na temat swojego miasta. Zaszczytny tytuł Honorowego Prezydenta zdobyła Kasia Miska.
– Wygrać nie było łatwo, wiele pytań zawartych w grze po prostu mnie zaskoczyło – mówiła Kasia zaraz po ogłoszeniu jej zwycięstwa.
Wielu z mieszkańców chętnie zdobywało umiejętność dodawania nowych alertów na mapie serwisu naprawmyto.pl, który jest narzędziem komunikacji pomiędzy mieszkańcami a służbami odpowiedzialnymi m.in. za stan infrastruktury, budynków, ochronę przyrody czy bezpieczeństwo. Mieszkańcy w prosty sposób mogą zgłaszać sprawy, które dotyczą estetyki ich okolicy, bezpieczeństwa. Święto Samorządu Lokalnego przebiegło w miłej atmosferze.
Na pytania mieszkańców odpowiadali nie tylko radni, ale również pan Sekretarz Karol Garbula, który był z nami tego dnia. Każdy z mieszkańców, który uczestniczył w obchodach otrzymał Kartę Praw Mieszkańca, aby nie zapomniał o prawach mu przysługujących. W sumie rozdano ponad 100 egzemplarzy karty. Radnymi, którzy aktywnie włączyli się w zamojskie obchody Święta Samorządu Lokalnego byli: Jan W. Matwiejczuk, Leszek Łuczka, Wiesław Nowakowski, Rafał Zwolak, Wanda Sędłak, Jerzy Zacharow, Marta Pfeifer oraz Joanna Budzyńska.
Warto dodać, że akcją zainteresowanych było również wielu turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych przebywających w tym czasie w Zamościu.
Stowarzyszenie „Projekt-Europa”, które było inicjatorem organizacji Święta Samorządności wspierane było w tym dniu przez Ewę StokłuskąPracowni STOCZNIA z Warszawy.