Pomiń menu

Inicjatywa §18 wywalczyła prawo głosu dla mieszkańców

We wrześniu 2011 roku Inicjatywa §18, zaproponowała zmiany w Statucie Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Po dwóch latach boju o prawo głosu dla mieszkańców inicjatywa zakończyła się dużym sukcesem pomysłodawców. Na najbliższej sesji we czwartek mieszkańcy będą mogli zabierać głos!

W lipcu br. W Elektronicznym Dzienniku Województwa Małopolskiego opublikowano nowy Statut Gminy Kalwaria Zebrzydowska, z zapisem umożliwiającym zabieranie głosu w czasie sesji Rady Miasta Kalwaria Zebrzydowska mieszkańcom. Oznacza to, że nadzór prawny Wojewody Małopolskiego nie miał wątpliwości, że taka zmiana jest zgodna z prawem i Konstytucją.

Najbliższa Sesja odbędzie się w czwartek 10 października początek o godz. 13.00, samorządowcy obradować będą w budynku wielofunkcyjnym przy ul. Mickiewicza – „Stare Kino”. Wstęp na Sesje jest otwarty dla wszystkich mieszkańców, każdy z mieszkańców dzięki wywalczonym zmianom w Statucie przez „Inicjatywę §18” może zabrać głos.

Jedynie przed Sesją lub w przerwie mieszkańcy, którzy będą chcieli zabrać głos w czasie Sesji muszą to zgłosić Przewodniczącemu Rady Miejskiej Tadeuszowi Wilkowi.

Działania jakie podjęła „Inicjatywa §18”, spotkały się z dużym zainteresowaniem mediów, a także fundacji i stowarzyszeń, które wspierają budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Zmiany jakie zaproponowała Inicjatywa §18, a także sposób ich przeprowadzenia będzie stanowił dobry przykład dla innych mieszkańców z całej Polski. Inicjatywa §18 podejmie też ścisłą współpracę miedzy innymi z przedstawicielami programu „Masz głos, masz wybór”, by podpowiadać innym jak doprowadzić do zmian w sowich gminach by pobudzić społeczeństwo obywatelskie.

Zmierzamy do tego aby pobudzić mieszkańców, do aktywności, do wzięcia spraw w swoje ręce – mówił Tomasz Baluś z Inicjatywy §18 dla TVP.

Przypomnijmy, że Inicjatywa §18 powstała po Sesji Rady Miejskiej, która miała miejsce 15 września 2011r. wówczas to doszło do kuriozalnych sytuacji. Mieszkańcy by móc zabrać głos potrzebowali do tego zgody i głosowania radnych.

Inicjatywę §18 zawiązali Jerzy Rojek, Rafał Łęczyński, Tomasz Baluś i rozpoczęli prace nad obywatelskim projektem. Tłumacząc, że głos mieszkańców w każdej społeczności lokalnej jest najważniejszy, to mieszkańcy mają największy wpływ na to co dzieje się wokół nich. Mieszkańcy nie chcą by ich głos ograniczał się tylko do udziału w wyborach, chcą też by władza samorządowa szanowała ich zdanie i opinie.

Nazwa powstała od paragrafu 18 Statutu Gminy Kalwaria Zebrzydowska, który mówi jaki porządek obrad powinna zawierać sesja Rady Miasta.

W naszym mieście obecni byli przedstawiciele Fundacji im. Stefana Batorego, Szkoły Liderów oraz przedstawiciele akcji Masz Głos, Masz Wybór, w którym od samego początku udział bierze portal NaszaKalwaria.pl. Materiał o Inicjatywie pojawił się też w TVP i lokalnej prasie.

Inicjatywa §18 tym samym pokazuje, że warto brać sprawy w swoje ręce i walczyć o zmiany jakie oczekują mieszkańcy.

To nie koniec działań Inicjatywy §18, która przygotuje kolejne propozycje i zmiany i zaprosi mieszkańców do kolejnych akcji.