Pomiń menu

Wybory dla każdego

Każde wybory w demokratycznym państwie to najważniejsze wydarzenie publiczne. Świadomy udział w nich obywateli jest wyrazem troski o państwo i częścią współczenej definicji patriotyzmu. Każdy pełnoprawny obywatel powinien mieć wolny i swobodny dostęp do udziału w wyborach. Niestety nie wszyscy, mimo prawnych udogodnień, mogą skorzystać ze swoich praw. Dla Osób z niepełnosprawnościami barierami są nie tylko architektoniczne przeszkody.

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego w ramach swoich działań rzeczniczych i pro świadomościowych na rzecz tworzenia przestrzeni publicznej dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami dołączyła do działania „Wybory dla każdego”.

Na naszej stronie internetowej publikujemy na bieżąco informacje o uprawnieniach osób z niepełnosprawnościami podczas wyborów, a także w krótkiej notce zachęcamy do głosowania. Do naszych beneficjentów rozesłaliśmy droga mailową mini podręcznik wyborcy wraz ze wszystkimi terminy dotyczącymi składania poszczególych wniosków, potrzebnych m.in. do głosowania korespondencyjnego czy przez pełnomocnika. Na naszej stronie prowadzimy także sondę nt. udziału majowych wyborach. Na pewno podzielimy się jej wynikami.

Aby o swoich prawach dowiedziało się jak najwięcej wyborców, postanowiliśmy dotrzeć z informacją do mediów. Nasi pracownicy udzielili już kilku wywiadów w lokalnych rozgłośniach (m.in. w Radiu Kraków) i wyslali krótkie notki do lokalnych gazet i portali internetowych. Dzięki rozległym kontaktom z instytucjami administracji publicznej, niektóre samorządowe urzędy umieściły informację od nas na swoich stronach internetowych.

O wszystkich naszych działaniach będziemy starać się informać na bieżąco. Zachęcamy wszystkich uczestników akcji „Masz głos, masz wybór” (nie tylko z działania „Wybory dla każdego”) do przyjrzenia się działaniom gmin na rzecz równego dostępu do wyborów osób z niepełnosprawnościami. Chętnie podzielimy się z Wami naszą wiedzą i poznamy Wasze lokalne doświadczenia.