Pomiń menu

Profilaktyka zdrowia aktywizuje społeczność lokalną

Profilaktyka zdrowia aktywizuje społeczność lokalną

Z kawą na badania diagnostyczne? Właśnie w takim sąsiedzkim klimacie odbywa się cykl spotkań o profilaktyce zdrowia, które zainicjowała i prowadzi Fundacja Akceptacja. Wzięło już w nich udział ponad 70 mieszkanek i mieszkańców jednego z osiedli w Poznaniu.

Badania EKG można było zrobić raz w namiocie, raz w ambulansie. Mieszkankom i mieszkańcom pomysł spodobał się na tyle, że jedna z nich towarzyszyła organizatorom przez cały czas wydarzenia i realnie pomagała. Za jej podpowiedzią, Fundacja Akceptacja wystąpi o współpracę do Rady Osiedla. Jest ona niezbędna, gdyż pozytywny odzew i skala zapotrzebowania na tego rodzaju działania wymaga finansowego wsparcia.

„Pamiętam, że gdy prawie trzy lata temu rozmawiałam z Radną Rady Miasta, pochodzącą z tego osiedla, usłyszałam, że jest ogromna potrzeba, by coś zrobić dla mieszkańców, ale nie ma co robić sobie wielkich nadziei, że jakiekolwiek działanie się uda” – mówi Anna Maria Szymkowiak, Prezes Zarządu Fundacji. Udało się pokonać barierę nieufności ludzi, więc Fundacja Akceptacja tym bardziej czuje odpowiedzialność za wykorzystanie szansy, jaka już się zrodziła. Ważne, aby potencjał działania nie poszedł na marne. Aby to wszystko udało się, Fundacja Akceptacja postara się zainteresować włączeniem do swojej inicjatywy Wydział Zdrowia, odpowiedzialny za profilaktykę zdrowia na terenie Poznania.

Właśnie to działanie stanie się jednym z ważniejszych obszarów, jakie Fundacja Akceptacja będzie realizować w ramach tegorocznej edycji akcji Masz Głos. „Rozmowy i prace koncepcyjne trzeba zaczynać już teraz, więc zaczynamy kolejna edycję w akcji z konkretnym planem :-)” – mówi Anna Maria Szymkowiak.