Pomiń menu

Działania społeczne na stacji kolejowej!

Działania społeczne na stacji kolejowej!

Dworzec kolejowy okazuje się świetnym miejscem na aktywność lokalną. Jeśli jest przy tym zabytkiem z XIX wieku, jak ten w Skoczowie na Śląsku, historia robi się naprawdę ciekawa.

Skoczowski dworzec jest opustoszały od prawie 10 lat, dlatego udało się wynająć go od spółki PKP Nieruchomości na siedzibę śląskiego oddziału Fundacji Kolejowej „Stacja Lubsko/Sommerfeld” i na działania społeczne. Docelowo chcemy przejąć go na własność, licząc tutaj na pomoc samorządu lokalnego.

Co planujemy na dworcu? Oprócz oczywiście siedziby biura Fundacji, ma to być miejsce spotkań dla seniorów, działań społecznych, ale i lokalna Izba Tradycji Kolejowej, gromadząca pamiątki z dziejów kolei na naszym terenie. Mamy wiele eksponatów muzealnych po zorganizowanej w 2019 r. wystawie kolejowej w Muzeum im. G. Morcinka. Na wystawie stałej – zaaranżowanej na wzór muzeów lokalnych – będą wszystkie te eksponaty. Chcemy też powołać spółdzielnię socjalną, która m.in. uruchomi kasy biletowe, poprowadzi hostel/motel na piętrze, profesjonalnie zajmie się turystyką, poprowadzi na stacji punkt informacji turystycznej – wszak Beskidy blisko!

Świadomość, że nasz oddział Fundacji wreszcie będzie miał swój kąt i miejsce do działań – bardzo cieszy. Teraz tylko trzeba zdobyć sponsorów na remont i urządzenie wnętrz. Wszystko to jak się skończy pandemia. W tej chwili obiekt jest oczywiście zamknięty, ale 14 marca zdążyliśmy zwiedzić budynek. Świetnie, że zabytkowy obiekt będzie miał własciciela, który zadba o jego wygląd i otoczenie.

Zorganizowanie stałej siedziby oddziału Fundacji pozwoli podejmować więcej inicjatyw społecznych w gminie, będzie magnesem dla mieszkańców do odwiedzania i zaglądania do nas. Po remoncie linii kolejowej do Wisły, która właśnie trwa i skończy w listopadzie br., miło będzie mieć w mieście otwarty dworzec z kasą biletową, punktem informacji (nie tylko kolejowej), możliwością wypicia kawy, herbaty (myślimy o kawiarni, bufecie). Bardzo się z tego cieszymy.

Budynek dworca pochodzi z 1888 r. z czasów Austro-Węgier i budowy linii kolejowej Kojetin (dziś Czechy)-Cieszyn-Skoczów-Bielsko (dziś Bielsko-Biała Główna) i jest zabytkiem. Teraz w naszych rękach – cały! Dotąd brak było w gminie niezależnego i pozarządowego ośrodka, który wreszcie ma szansę powstać. I z tego jesteśmy dumni!

tekst: Fundacja Kolejowa „Stacja Lubsko/Sommerfled”, red. Masz Głos.