Pomiń menu

„Złota rączka dla Seniora”

Narożny fragment kabiny prysznicowej wyłożony kafelkami, w którym zamocowana jest półka na kosmetyki łazienkowe. Półka jest metalowa, ażurowa i składa się z dwóch poziomów, połączonych metalowym prętem. Obie części mają trójkątny kształt.

"Złota rączka dla Seniora" to nasze główne działanie w ramach tegorocznej akcji Masz Głos. Dla seniorów działaliśmy już wcześniej i czasami otrzymywaliśmy prośby o np. wyregulowanie anteny, skoszenie ogródka czy naprawę zamka w drzwiach. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te potrzeby.

Mimo dużej otwartości, nie zawsze mieliśmy kompetencje do spełnienia takiej prośby. Byliśmy jednak przekonani, że zorganizowanie tego rodzaju pomocy seniorom jest w naszym mieście potrzebne.

Przekonać miasto

Najpierw musieliśmy przekonać władze samorządowe, że skala jest warta pochylenia się nad naszym pomysłem. Wystąpiliśmy z wnioskiem o mały grant ze środków gminy na zakup narzędzi i nawiązaliśmy współpracę w zakresie wolontariatu z Fundacją na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem – dzięki niej pozyskaliśmy naszą „Złotą rączkę”. Warto podkreślić, jest to osoba w kryzysie bezdomności, która bardzo chętnie i aktywnie świadczy nam wsparcie.

„Złota rączka” na etacie?

Projekt trwał trzy miesiące i bezdyskusyjnie udowodniliśmy, że istnieje zapotrzebowania na bezpłatne, szybkie, drobne naprawy dla seniorów. Zrobiliśmy podsumowanie akcji i złożyliśmy sprawozdanie wraz z rekomendacją uwzględnienia w przyszłorocznym budżecie gminy środków na utworzenie miejsca pracy dla „Złotej rączki”. Wskazaliśmy też naszego wolontariusza jako kandydata na to stanowisko. Wierzymy, że dzięki przychylności samorządu uda nam się sfinalizować ten pomysł.

Potrzeby ciągle są

Na razie, pomimo zakończeniu projektu, „Złota rączka” wciąż działa, bo jak tu odmówić seniorom, którzy dzwonią z potrzebą. Nasze ogłoszenia wciąż wiszą na klatkach schodowych, nasz telefon jest i będzie czyny – mamy nadzieję, że jak najdłużej. A naszego wolontariusza zgłosiliśmy do konkursu „Wolontariusz roku” z wiarą, że nim zostanie. Nawet jeżeli nie, to dla nas już nim jest.