Pomiń menu

Konsultacje społeczne i kawiarnia obywatelska

Kawiarnia Obywatelska w Krośnie - Fundacja GraTY

Fundacja GraTy z Krosna ma za sobą obydwa działania: konsultacje społeczne i kawiarnię obywatelską. Pora na kilka słów podsumowania.

Na Osiedlu Tysiąclecia w Krośnie, między ulicą Naftową a Kolejową, jest boisko. Dla jednych miejsce pełne wspomnień, dobrej zabawy, gry w piłkę, czasu spędzonego w gronie znajomych, natomiast do innych siedziba głośnych imprez, przekleństw, ciągłego hałasu i aktów wandalizmu. Bez względu na to, co kto myśli, warto pomyśleć, jakie to miejsce powinno być dla lokalnej społeczności. Na prośbę Urzędu Miasta Krosno przeprowadziliśmy konsultacje społeczne w formie kawiarni obywatelskiej ze wsparciem akcji Masz Głos oraz Homo Faber. W trzy weekendy odbyło się w sumie 6 spotkań. Zebraliśmy kilkadziesiąt odpowiedzi. Opiniami podzieliło się 58 osób, dodatkowo odebraliśmy 19 telefonów a w całość było zaangażowanych 6 wolontariuszy.

Czym jest kawiarnia obywatelska?

To metoda nastawioną na rozmowę – to ona jest celem. Do Kawiarenki Obywatelskiej zostają zaproszeni mieszkańcy miasta na otwarte spotkanie. Uczestnicy spotkania są dzieleni na kilkuosobowe grupy i przy kawie lub herbacie rozmawiają na temat boiska między ulicą Naftową na Kolejową. Po kwadransie następuje wymiana uczestników pomiędzy stolikami. Przy każdym stoliku znajduje się prowadzący, który nie opuszcza stolika przez cały czas spotkania. Zadaniem prowadzącego jest streszczenie nowym osobom, tego, co dotychczas w trakcie dyskusji przy tym stoliku zostało powiedziane.

W czasie spotkania w ramach kawiarni obywatelskiej obowiązuje kilka zasad:

  • Otwartość – słuchaj i szanuj inne punkty widzenia.
  • Akceptacja – powstrzymuj się od oceny.
  • Ciekawość – próbuj zrozumieć racje innych, a nie przekonywać ich do swoich racji.
  • Odkrycia – kwestionuj przyjętą wiedzę i szukaj nowych informacji.
  • Szczerość – mów o tym, co jest dla ciebie osobiście ważne.
  • Zwięzłość – mów szczerze i z głębia serca, ale nie przedłużaj bez potrzeby.