Pomiń menu

Premiera „Siłaczek z Polanek”

Premiera „Siłaczek z Polanek”

W połowie września we wsi na Podlasiu odbyła się premiera wyjątkowego filmu - "Siłaczki z Polanek". To dzieło społeczne, stworzone przez Sylwię Nowakowską i Koło Gospodyń Wiejskich "Polaneczki", aby utrwalić być może ostatnie relacje o życiu kobiet kiedyś.

Premiera filmu odbyła się na polanie wsi. Po jednej i drugiej stronie ekranu te same twarze, bo bohaterkami filmu są najstarsze mieszkanki Polanek. Film to rozmowy z nimi o niegdysiejszym życiu, które zapamiętały – o praniu w strumyku, noszeniu wody ze studni, swataniu przyszłych małżonków, negocjacjach posagu i o tym, że prąd we wsi pojawił się dopiero w latach 70. XX w. Z opowieści przebija rola wspólnoty wiejskiej, która gwarantowała radzenie sobie z wyzwaniami życia codziennego – była potrzebna nie tylko towarzysko. Opowieści seniorek uzmysławiają też różnicę, jaka jest między pokoleniami kobiet: najmłodszym i najstarszym. Według ekspertów jest ona większa niż między kobietami a resztą społeczeństwa w ogóle.

Kliknij i obejrzyj film „Siłaczki z Polanek”

Film „Siłaczki z Polanek” jest przykładem archiwistyki społecznej, żywo rozwijającej się w ostatnich latach dzięki dostępność sprzętu audio-video i przystępności programów do montażu filmów. Pozwala ona na oddolne dokumentowanie lokalnej historii, której entuzjaści doskonale zdają sobie sprawę, że często łapią ostatni moment, żeby z pierwszej ręki usłyszeć „jak to drzewiej bywało”. „Mimo tego, po obejrzeniu filmu <Siłaczki z Polanek>, nie zabrakło wśród licznie zgromadzonej i wzruszonej publiczności spostrzeżeń <ach, jaka szkoda, że nie zdążyliśmy nagrać Marii, miała 98 lat, a pamiętała wszystkie stare piosenki i tak pięknie śpiewała…>”, relacjonuje Piotr Znaniecki, koordynator akcji Masz Głos z Fundacji Badań i Działań Społecznych SocLab, który był na premierze filmu 15 września w Polankach.

Patronką filmu była burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Przedsięwzięcie wsparł Sokólski Ośrodek Kultury, dotacja z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oddział w Sokółce i mikrogrant akcji Masz Głos.