Pomiń menu

Supermoce młodzieży w Ząbkach

Supermoce młodzieży w Ząbkach

Jak zbliżyć do siebie uczniów polskich i ukraińskich? Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ząbkach zorganizował integracyjne "Spotkania przy kawiarnianych stolikach" i pokaz supermocy.

„To było naprawdę niezwykłe przedsięwzięcie, które odbyło się tylko dzięki zaangażowaniu członków Samorządu Uczniowskiego, rodziców naszych uczniów, nauczycieli, pomocy lokalnych instytucji i firm oraz pod patronatem UM”, mówi Aleksandra Kielich, opiekunka Samorządu Uczniowskiego. „Spotkanie przy kawiarnianych stolikach” zostało zorganizowane pod koniec września w ramach akcji Masz Głos.

Nie było to łatwe przedsięwzięcie, bo do udziału zostali zaproszeni także uczniowie innych ząbkowickich szkół, a całość rozrosła się do dużego międzyszkolnego festynu. Najpierw uczniowie postarali się o sponsorów wśród lokalnych firm i instytucji. Porozmawiali o swoich planach z burmistrzynią Ząbek –  Małgorzatą Zyśk, która obiecała ich wesprzeć. O swojej inicjatywie opowiedzieli na posiedzeniu Rady Miasta. W efekcie otrzymali gadżety oraz wsparcie w pozyskaniu dmuchańców i ścianki wspinaczkowej z MOSiR-u. Małgorzata Zyśk była też podczas festynu.

Festyn rozpoczął się – przy pięknej pogodzie – Narodowym Czytaniem. Potem był pokaz talentów uczniów polskich i ukraińskich: gra na keyboardzie, śpiew po ukraińsku, pokazy tańca nowoczesnego. Klasa IV s z SP nr 4 wykonała przebój „Supermoce” i „dała czadu na scenie. Nie zabrakło pokazów tańca, wśród którego największym zainteresowaniem cieszył się hip-hop, piosenek po polsku i ukraińsku, układów akrobatycznych, trików z piłką. Był nawet pokaz chemiczny – płonąca ręka Gustawa Truszczyńskiego z kl. VIII b wzbudziła aplauz widowi. Klasa VII c przygotowała zabawną inscenizację wiersza Jana Brzechwy <Rzepka>”, relacjonuje Aleksandra Kielich.

Wokół były stoiska sportowe, plastyczne, ekologiczne, przygotowane i obsługiwane przez dzieci i młodzież z SU pod opieką nauczycieli i rodziców, a także bransoletki, malowanie twarzy, malowanie na płocie, tatuaże wodne, rzuty do celu, bieg w workach, strzelanie goli do bramki, stoiska z sadzonkami kwiatów. Stała fotobudka, ramka na zdjęcia, były maskotki Myszki Miki i Mikiego (w tej roli przewodnicząca szkoły – Zosia Jeż i zastępca – Jakub Sobiecki z kl. VIII c), z którymi najmłodsi chcieli mieć pamiątkowe zdjęcie. Dzięki pomocy rodziców uczniów kl. VII b, którzy bardzo chętnie włączyli się w przedsięwzięcie, było stoisko z hot-dogami. Dla miłośników kuchni polowej była grochówka z bułkami od Norberta Pietrzaka z Piekarni Cukierni Gromulski, kiełbaski z grilla. Oblegane było oczywiście stoisko ze słodkościami, obok którego można było zasmakować pyszności od Ahmada Yasera Hajalawi z Izel Oriental Food: wyszukanych past, chlebków i chałwy.

Podczas trwania całego festynu była wyłożona kronika szkolna, do której wpisali się goście festynu.

Jest długa lista osób, którym dziękują organizatorzy wydarzenia: Agnieszce Maszkowskiej z akcji Masz Głos, burmistrzyni Małgorzacie Zyśk, dyrektorce Ewie Szymczak, Samorządowi Uczniowskiemu, uczennicom z kl. 7a – Gabrieli Olszewskiej, Magdalenie Wołowicz-Horodelskiej, Leili i Sabinie Huseynovym, występującym uczniom, Markowi Piłce, Radzie Rodziców i rodzicom, nauczycielom, którzy opiekowali się uczniami i pomagali przy stoiskach, lokalnym firmom i instytucjom – Catering „Elbar”, Piekarni Cukierni Gromulski, Izel Oriental Food, „Falafel Bejrut”, restauracji „Na Skrajnej”, księgarni Orla, Maciarenka, PWiK, MCS, MOSiR, Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „SameJudo”, Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu Judo Sentoki w Kobyłce, Patrykowi Gawrysiowi, firmie SH Rowery w Laskach, PGNiG, Torowi Wyścigów Konnych, Służewiec, Totalizatorowi.pl, „Panesco”, „Fanex”, firmie „Stoen”, dyrektorom SP nr 1, SP nr 2, SP nr 5, SP nr 6, nauczycielom i dzieciom z ząbkowskich szkół, Straży Miejskiej, Komisariatowi Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej z Ząbek, która czuwała nad bezpieczeństwem.