Pomiń menu

Fundacja Start Tango

Fundacja Start Tango to organizacja non profit, która w aktywny sposób przeciwdziała przemocy w środowisku pracy, zwłaszcza wobec Kobiet, dostarczając wiedzę oraz konkretne narzędzia, dzięki którym osoby poszkodowane mogą odzyskać sprawczość i przeciwstawić się przemocy w bezpieczny dla nich sposób. Fundacja powstała w kwietniu 2022 roku.

Do tej pory udało im się m.in.:

  1. Przeprowadzić sondaże wśród kobiet mieszkających w Krakowie na temat przemocy w miejscu pracy. Opracowali raport na ten temat, analizując szczegółowo reakcje na przemoc i przyczyny braku reakcji zarówno ze strony ofiar kobiet, jak i ich otoczenia.
  2. Stworzyć Kompendium Wiedzy na temat przemocy w miejscu pracy, zawierające prawo pracy i listy kontrolne dla pracowników i pracodawców.
  3. Zainicjować publiczne dyskusje w Krakowie (zobacz więcej) i rozmowy na temat najlepszych praktyk zapobiegania przemocy w miejscu pracy z mieszkańcami Krakowa, urzędami miejskimi, instytucjami i przedsiębiorcami.

Fundacja tworzy wartościowe treści, pokazując, jak w oparciu o polskie prawo i polskie realia, w bezpieczny dla nas sposób możemy przeciwstawić się agresji ze strony pracowników i współpracowników. Publikacje piszą z punktu widzenia osób poszkodowanych, bez ściemy i medialnych papek, uwrażliwiając na nieuczciwe techniki manipulacyjne, stosowane przez sprawców. W swoje działania włączają m.in. przedstawicieli urzędów, instytucji, radnych oraz przedsiębiorców łącząc pokolenia i oddając głos także seniorom oraz młodym, od których niewątpliwie zależy nasza przyszłość. Rozmawiają i szukają rozwiązań organizując w Krakowie spotkania poświęcone przeciwdziałaniu przemocy w środowisku pracy.

W chwili obecnej na stronie Fundacji dostępne są publikacje z zakresu:

PRAWA KARNEGO w aspekcie przemocy w środowisku pracy: https://fundacjastarttango.pl/prawo-karne-prawne-aspekty-przemocy-w-srodowisku-pracy/

PRAWA PRACY w aspekcie przemocy w środowisku pracy: https://fundacjastarttango.pl/kompendium-wiedzy-na-temat-przemocy-w-srodowisku-pracy-prawo-pracy/

a także RAPORT dot. przemocy wobec kobiet w środowisku pracy: https://fundacjastarttango.pl/raport-dot-przemocy-wobec-kobiet-w-srodowisku-pracy/

Na zdjęciu liderka grupy, Joanna Siekierska.