Pomiń menu

Debata z kandydatami na Burmistrza

5 lisatopada w Oławskim Ośrodku Kultury odbyła się debata organizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Oława pod patronatem projektu MoSuS.
W debacie prowadzonej przez Macieja Szymczynę oraz Agnieszkę Regiec wzięła udział trójka kandydatów na stanowisko Burmistrza miasta Oława: obecny burmistrz Oławy Franciszek Październik (Bezpartyjny Blok Samorządowy), wiceburmistrz Witold Niemirowski (Lewica i Demokraci) oraz dyrektor szkoły muzycznej Ewa Leszczak (Prawo i Sprawiedliwość). Z powodu choroby nieobecny był Roman Kaczor (Platforma Obywatelska) – czwarty kandydat zamykający stawkę pretendentów do tego stanowiska.
Każdy z kandydatów miał po 2 minuty na prezentację oraz na odpowiedź na poszczególne pytania, oraz na koniec 3 minuty na podsumowanie swoich wszystkich wypowiedzi. Bartek Curyk (przewodniczący komisji do spraw młodzieży w Młodzieżowej Radzie Miasta) przedstawił kilka problemów lokalnych, które pojawiły się w ankiecie przeprowadzonej w oławskich szkołach.
Wśród uwag zgłoszonych przez młodych oławian pojawiły się potrzeby większej ilości koncertów zespołów młodzieżowych, lepszego zagospodarowania terenów zielonych Oławy, w tym zwiększenie ilość ławeczek w parku, zamknięcie dla ruchu samochodowego Rynku i stworzenie tam kawiarenek, restauracji i miejsc gdzie mogą spędzić czas, była mowa o zwiększeniu ilości świetlic środowiskowych oraz o lepsze ich wyposażenie, poruszono kwestię możliwości uprawiania różnych sportów, powrócił także temat ścieżek rowerowych.
Padły również pytania odnośnie prewencji przeciw narkotykom w szkołach oraz o nocne patrole straży miejskiej i policji dla zwiększenia bezpieczeństwa w mieście, poproszono również temat z wiązany z programem ministra edukacji "Zero tolerancji".

W drugiej części debaty publiczność zadawała pytania. Każdy z kandydatów mógł się indywidualnie odnieść do tych zagadnień i zadanych pytań.

Debata bez wątpienia pozwoliła na lepsze poznanie kandydatów. Czy odniesie ona jednak skutek w postaci zwiększenia frekwencji młodzieży podczas zbliżających się wyborów samorządowych wedle głoszonego hasła "Nie bądź ryba! Masz prawo głosu!" – zobaczymy. Należy ją jednak uznać za udaną.

Treść tej notatki jest treścią dziennikarza z www.osi.olawa.pl

Młodzieżowa Rada Miasta Oława