Pomiń menu

Akcja profrekwencyjna w Radzyminie

 

Cel: wybory

W wyborach do parlamentu w 2005 roku frekwencja w gminie Radzymin, tak jak w całym kraju była bardzo niska i wyniosła 43,03%. Taki stan rzeczy, kiedy nawet połowa obywateli nie wypowiada się w kluczowych dla Polski sprawach jest wielce naganny. Stowarzyszenie "Radzymińskie Forum", które już od 2006 roku bierze udział w ogólnopolskim programie "Masz głos, masz wybór", mającym na celu zachęcanie mieszkańców do uczestniczenia w życiu publicznym, w tym roku również nie pozostało obojętne wobec alarmujących sygnałów o zniechęceniu polityką.

Zmień kraj, idź na wybory

Na słupach ogłoszeniowych pojawiły się plakaty zachęcające do pójścia do urn. Przekonywanie trwało również na forach intenetowych. Oprócz standardowych kanałów komunikacji SRF postanowiło wykorzystać do tego celu elementów gry miejskiej (urban game – podchodów).

Podążaj za strzałkami

Pod radzymińską kolegiatą pojawił się duży napis: "wygraj nagrodę – podążaj za strzałkami" oraz rozchodzące się w 3 kierunkach strzałki. Znaki kierowały mieszkanców do zlokalizowanych na terenie miasta lokali wyborczych. Co kilka metrów pojawiał się napis przypominający o celu wędrówki. Na samym końcu drogi tuż przed lokalem pojawiał się napis: "wygraj przyszłość, oddaj głos". Inicjatywa spotkała się z bardzo dobrym odbiorem mieszkańców. Tak jak w całym kraju frekwencja w gminie Radzymin była wyższa niż 2 lata temu i wyniosła 57,25%. O sukcesie naszej akcji może świadczyć fakt, iż lokal wyborczy zlokalizowany w ZDZ, przy ulicy Komunalnej w Radzyminie, do którego prowadził jeden ze "strzałkowych szlaków" odnotował większy wzrost frewkencji niż inne gminne lokale. W 2005 roku był dopiero 6, a w tym roku zajmował już 4 miejsce pod względem frekwencji w gminie Radzymin – posumowuje Krzysztof Chaciński – przezes SRF.

Stowarzyszenie "Radzymińskie Forum"