Pomiń menu

"Śledź też ma głos"- po debacie z Wójtem Gminy Zawady

III Powiatowe Dni Twórczości Ludowej odbyły się 6 lipca 2008 roku pod hasłem– „Dzień śledzia” i poświęcone zanikającej już gwarze językowej zwanej „śljedźikowanjem” –  specyficznej dla wschodniej części województwa podlaskiego.

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji związanych ze śledziem, między innymi: odsłonięcie Pomnika Śledzia, salwa wystrzałów armatnich na cześć śledzia – „Vivat śledź”, zawody wędkarskie (niestety, śledzia nie udało się złowić), bieg „Szlakiem Meandrami Narwi” o puchar śledzia, rzut śledziem do celu, konkurs na potrawę ze śledzia i nalewkę, jako że rybka lubi pływać oraz debata publiczna po hasłem „Śledź też ma głos” z Wójtem Gminy Zawady, Panem Pawłem Pogorzelskim oraz Radą Gminy Zawady  w ramach akcji „Masz głos Masz wybór”.

O debacie lokalna społeczność poinformowana została poprzez plakaty o debacie oraz plakaty III Powiatowych Dni Twórczości Ludowej – „Dzień śledzia”, na których debata była wpisana jako jedna z atrakcji imprezy oraz lokalną prasę i media. Impreza miała charakter wojewódzki, informacje o debacie i akcji „Masz głos Masz wybór” dotarły do szerokiej liczby odbiorców. Podczas trwania festynu konferansjer również przypominał o debacie „Śledź też ma głos”.

Dlaczego „Śledź też ma głos”? Wbrew przysłowiu „Dzieci i ryby głosu nie mają” chcieliśmy pokazać społeczeństwu, że ich głos jest bardzo ważny, że skoro „śledź ma głos”, lokalna społeczność również ma głos i wpływ na działanie władz gminy.

Debata cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na debatę przybyli nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale też osoby przyjezdne i turyści, zaintrygowani hasłem, zadawali pytania dotyczące nie tylko np. lokalizacji lotniska regionalnego na terenie gminy, ale również pomnika śledzia i śledziowej inicjatywy. Wymieniano również poglądy na temat potrzeb inwestycyjnych oraz usprawnienia informacji, w tym turystycznej.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Strękowa Góra
Alicja Mystkowska