Pomiń menu

IV Festiwal Ulicy Wzgórze

IV FESTIWAL ULICY WZGÓRZE

7  września zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji Festiwalu Ulicy Wzgórze w Bielsku Białej.

PROGRAM:

10.00 – 15.00

Ø  TARGI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
Ø  PCHLI TARG
Ø  WARSZTATY CERAMIKI ARTYSTYCZNEJ (PRACOWNIA CERAMIKI I RZEŹBY ARS NOVA)
Ø  ZOSTAW SWÓJ ZNAK – GRAFFITI W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ
Ø  PROMOCJA WOLONTARIATU – POKAZ PARCOUR
Ø  PROJEKT MULTIMEDIALNY MICHAŁA BAŁDYGI
Ø  DEBATA PUBLICZNA MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR

14.00
Ø  POKAZ PIERWSZEJ POMOCY (PCK)
Ø  ŚLADEM HISTORII BIELSKA. SPOTKANIE Z BOGUSŁAWEM CHORĄŻYM

ZBIÓRKA KOŁO FONTANNY- RYNEK – PANKIEWICZA – WARYŃSKIEGO – PIWOWARSKA – PLAC ŚW. MIKOŁAJA – ZAMEK SUŁKOWSKICH

KONCERTY:
– 14.00 – 15.00 FORTECA
– 15.00 -16.00 BASTARD (METAL)
– 16.00 – 17.00 NOKAUT (TRIP HOP)
– 17.00 – 17.20 KOUTUN (BEATBOXER)
– 17.20 – 18.00 RAZZMATZ (HIP-HOP)
– 18.00 – 18.45 INNY – PRZEDSTAWIENIE PLENEROWE
– 18.45 – 19.30 AXIS MUNDI (WORLD MUSIC)+WOJTEK SÓWKA (STELLDRUMY)
– 19.30 – 19.50 FIRE SHOW (TANIEC OGNIA)
– 19.50 – 21.30 MAŁE KINO (ROCK POETYCKI)

IDEA FESTIWALU ULICY WZGÓRZE

7  września zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji Festiwalu Ulicy Wzgórze. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w październiku 2006 roku i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem bielszczan, którzy nie kryli swojego zadowolenia i nalegali na ponowne zorganizowanie podobnej imprezy. Festiwal zgromadził wówczas kilkudziesięciu wystawców i artystów oraz ok.1000 widzów. W efekcie naszej inicjatywy miejsce, które zwykle jest „wymarłe”, tętniło życiem od rana do późnych godzin wieczornych. I, co chyba najważniejsze, jej uczestnicy tworzyli wspólnotę – rozmawiali, uśmiechali się do siebie nawzajem, po prostu bawili się razem.

Impreza będzie miała charakter otwarty i niekomercyjny. Zasadniczą jej część stanowi jarmark staroci i rzeczy używanych (rodzaj pchlego targu), w którym wziąć udział mogą mieszkańcy Bielska-Białej (wystarczy zgłosić się do organizatorów, nawet w dniu Festiwalu – miejsca będą przydzielane według kolejności zgłoszeń). Towarzyszyć mu będą koncerty muzyczne, wystawy plastyczne i pokazy artystyczne, zarówno na wolnym powietrzu, jak i we wnętrzu okolicznych kawiarni i pubów.

Festiwal jest częścią ogólnopolskiej akcji Masz głos Masz wybór, której celem jest wzmocnienie publicznej debaty o lokalnych problemach z udziałem mieszkańców i władz samorządowych oraz budzenie poczucia współodpowiedzialności – zarówno władz, jak i mieszkańców – za losy gminy. W jej ramach w trakcie trwania imprezy mieszkańcy naszego miasta będą mogli spotkać się z bielskimi parlamentarzystami oraz przedstawicielami władz lokalnych, zgłosić swoje problemy, porozmawiać o sprawach i problemach miasta i kraju. Szczegóły: www.maszglos.pl.

Festiwal Ulicy Wzgórze to również atrakcyjna oferta kulturalna: liczne koncerty, wystawy plastyczne i pokazy artystyczne, które odbywać się będą zarówno na wolnym powietrzu, jak i we wnętrzach okolicznych kawiarni i pubów. Wskazując na silny związek energii ludzkiej z energią sztuki, chcemy pomóc w krystalizacji postawy ,,kulturalnej aktywności’’. Dzięki takiej postawie umocnionej rozwojem  świadomości, poznawaniem sztuk, pogłębianiem własnej wrażliwości i otwartości na świat. Chcemy aktywizować środowiska artystyczne i pomóc w promocji naszego regionu.

WARSZTATY
GALERIA CERAMIKI I RZEŹBY ARS NOVA

Warsztaty ceramiki artystycznej przy pracowni "Ars Nova" działają już od 1991 roku. Program warsztatów ma na celu wszechstronny rozwój osobowości, kształtowanie zdolności manualnych i umiejętności posługiwania się środkami plastycznymi oraz stymulowanie procesów wyobraźni i twórczego działania. Podczas zajęć uczestnicy mają możliwość powiązania ze sobą różnych dziedzin sztuki. Mogą przekonać się, iż różne działania plastyczne nie stanowią odrębnych dziedzin sztuki, ale ściśle łączą się ze sobą i współdziałają.

Pracownia zajmuje się tworzeniem artystycznych przedmiotów z dziedziny rzeźby i ceramiki, które charakteryzują się niepowtarzalnością formy i prezentują wysoki poziom artystyczny. Istniejemy od 1975 roku, mamy w swoim dorobku udział w wielu wystawach.

Pracownia Rzeźby i Ceramiki Ars Nova
ul. Kościelna 3
43-300 Bielsko-Biała
tel/fax: (033) 812-21-82
mail: [email protected]

ZOSTAW SWÓJ ZNAK W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ – GRAFFITI W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

Scenariusz ZOSTAW SWÓJ ZNAK – GRAFFITI W PRZESTRZENI , wpisany jest w  muzyczny kontekst, jest oparty na śledzeniu związków między sztuką współczesną a muzyką i dźwiękiem oraz politycznych, emocjonalnych i kulturotwórczych konsekwencji tego typu zależności.

PROMOCJA WOLONTARIATU – PARKOUR

Parkour to sport zapoczątkowany we Francji przez Davida Belle’a, polegający na szybkim i sprawnym przemieszczaniu się z punktu A do punktu B.).

Parkour ma na celu poprawić kondycję fizyczną oraz technikę trenujących (traceur – jest to osoba trenująca parkour). Każdy trening wygląda podobnie. Zaczyna się od rozgrzewki i treningu siłowego. Poźniej ćwiczy techniki, które pozwalają nam na szybkie przemieszczanie się po mieście. Chodzi poprostu o to, aby przemieszczać się jak najefektywniej, czyli jak najbardziej skutecznie.

MICHAŁ BAŁDYDYGA – MULTIMEDIA

Michał Bałdyga ur. 24.04.1980r. w Warszawie. Absolwent ASP w Poznaniu (kierunek – edukacja artystyczna i grafika) oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku Białej. Zajmuje się rzeźbą, sztuką performance, malarstwem, projektowaniem graficznym. Jest człowiekiem bardzo twórczym i poszukującym. Aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach artystycznych, wystawach, festiwalach sztuki. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych. Jest laureatem konkursu im. Marii Dokowicz za swoją pracę dyplomową.

Moje zainteresowania skupiają się na aranżacjach przestrzeni według starożytnych technik, na symbolach oraz oddziaływaniu i znaczeniu kolorów i kształtów. Od pewnego czasu zajmuję się asymetrią poszukując jej źródeł w swoim życiu, przeszłości i teraźniejszości. Pracuję także ze swoją przeszłością, z pamięcią wydarzeniową, tworząc terapeutyczną przestrzeń swojego rozwoju. Pamięć jest w moich pracach nie tylko inspiracją, ale przede wszystkim tworzywem.

Szczegóły: http://www.baldygamichal.info/

POKAZ PIERWSZEJ POMOCY (PCK)

Pokazy Pierwszej Pomocy mają udowodnić potrzebę zdobywania umiejętności podtrzymywania podstawowych czynności życiowych w nagłych stanach zagrożenia życia  osób poszkodowanych na miejscu wypadku i przekonać ludzi o tym, że czynności ratownicze, jakie wobec osoby zagrożonej powinien wykonać każdy nie jest duży i można te czynności wykonać bez sprzętu. Program: pokaz pozoracji urazów – złamania otwartego i zamkniętego,rany z ciałem obcym, oparzenia, silnego krwawienia oraz zachęcanie widzów do sprawdzenia swoich umiejętności udzielania pierwszej pomocy w tych przypadkach; pomiar ciśnienia;

ŚLADEM HISTORII BIELSKA

ZBIÓRKA KOŁO FONTANNY- RYNEK – PANKIEWICZA – WARYŃSKIEGO – PIWOWARSKA – PLAC ŚW. MIKOŁAJA – ZAMEK SUŁKOWSKICH

To  świetna okazja, żeby lepiej poznać historię swoje miasto i dowiedzieć się więcej o jego zabytkach i dawnych mieszkańcach z Bogusławem Chorążym kierownikiem działu archeologii Muzeum w Bielsku-Białej. Prowadzi szereg badań terenowych oraz zajęcia edukacyjne propagujące naszą najdawniejszą przeszłość.

Szczegóły: http://olszowka.free.ngo.pl/podbarch.htm

KONCERTY

FORTECA

Zespół powstał w 2005 roku. Płytę  nagrali i zmontowali sami w domowych warunkach. Tematyka utworów oparta jest na wierszach patriotyczno-wojennych okresu II Wojny Światowej min. W. Broniewskiego którego twórczość bardzo cenią, ale jest tez kilka autorskich  tekstów. Chcemy również przybliżyć polska twórczość okresu wojennego która jak większość rzeczy z tego czasu odchodzi w niepamięć i zapomnienie a jest przecież taka piękna i należy ja szanować i przekazywać następnym pokoleniom. By pamiętali bo tylko dzięki nim przetrwa pamięć tamtych czasów.

Szczegóły: http://www.poligrafia1.nazwa.pl/helmut/forteca2/index.php?page=History

BASTARD

Zespół pochodzi z Bielska-Białej. Istnieją od początku 2002 roku. Grają szeroko pojęty trash metal z elementami heavy metalu. Zespół rozpoczął intensywne próby tworząc własne kompozycje mając na celu zaprezentowanie swojej twórczości na żywo szerszej publiczności.

Pod koniec marca 2003r. zespół postanawia wznowić działalność w pierwotnym składzie grając szereg koncertów m.in. w Bielsku, Lipniku, Cieszynie, Oświęcimiu oraz Katowicach, gdzie zespół został zaproszony do programu „Cover Concert” organizowanego przez telewizję Katowice i Mega Klub, zdobywając w konkursie nagrodę publiczności (beczkę piwa) oraz możliwość brania udziału w kolejnej edycji programu. Przychylna reakcja publiczności na koncertach stała się motywacją dla wszystkich do kolejnego kroku tj. rejestracji materiału. Ze względu na brak funduszy zespół decyduje się nagrać tzw. demówkę w sali prób amatorskimi sposobami. Materiał zarejestrowany od 25.06.2003r. do 07.10.2003r. zatytułowany „Ametyst”, wydany własnym nakładem (CD-R z naklejką+wkładką), zawiera pięć autorskich kompozycji utrzymanych w klimacie heavy/thrash/death metal. Płyta nagrana została głównie z myślą o możliwości grania koncertów wszędzie tam gdzie własne nagranie jest konieczne by móc wystąpić na żywo. Efektem tego są koncerty m.in. w Bielsku, Trincu (Czechy), Gliwicach, Dąbrowie Górniczej.

W maju 2004r. zespół rozpoczyna przygotowania do nagrania pełnego albumu, nie zaprzestając tym samym aktywności koncertowej. We wrześniu, jak się później okaże, zespół gra ostatni koncert w starym składzie.

Zespół w nowym składzie intensywnie przygotowuje się do nagrania albumu, jak również do koncertów. W styczniu udaje się wystąpić na żywo, co przełamało stagnację i dało początek nowemu obliczu Bastard. Następnie zespół gra kolejno w Trincu (festiwal w Czechach), Chorzowie (Klub Rampa) oraz w bielskich klubach: E-Club i RudeBoy (gwiazdą koncertu był zespół Sceptic).

Obecny ustabilizowany skład zespołu to:

Michał Ponikwia – wokal
Marcin Piekło – gitara
Maciek Mazur – gitara
Łukasz Szatanik – bas
Arek Tomaszewski – bębny
Robert Drozd – klawisze

Szczegóły: http://www.myspace.com/bastardus

NOKAUT

Pierwszą produkcją był kawałek stworzony przez sqad KPS(Nyczu,Glowa,Cih i ja)okolo roku 2002/03 "dwa cztery godziny"nagrany w DFXstudio(obecnie 3/4).Poziom tracku byl slaby ale zajawka trwala nadal.Po okolo rocznej przerwie nagralem z Nyczem i Cih "dwa cztery godziny 2"…efekt byl nieco lepszy niz w poprzedniej czesci wiec z Cih produkowalismy kolejne pojedyncze tracki. W 2004 roku powstalo PDP i kawalek "Miejscowka" z Nielegalem na przedmieściu (Nyczu,Msk) który był nagrywany w moim pokoju. W tym samym roku powstala pierwsza z dwoch czesci AmbitnaWizjaSlow-"Promujac"(Kac,Endrjuss,ja).W 2005 roku wyszla druga plyta AmbitnejWizjiSlow-"Sztuka wladania slowem".Koncem ’05 powstal pierwszy krazek PDPcrew-"Osiedlowy Slang"EP na ktorym goscinnie pojawil się. Obecnie jesteśmy w trakcie tworzenia PDP2 oraz zbierania nowego materialu na projekt z Adkiem.

Na płycie pojawiły sie bity takich producentów jak: LU,Nor,Endrjuss oraz parę bitów Adeckiego.Gościnnie pojawia sie takie postacie jak: BU(Plonacy Skład),LU a reszta zostanie ujawniona z czasem. Płyta nagrana zostanie w 3/4 underground studio.

Szczegóły:   http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=235563378

AXIS MUNDI

Muzyka, którą gra bielski zespół Axis Mundi, choć wynika z inspiracji różnymi tradycjami muzycznymi, nie jest zwykłym wykonywaniem utworów, form czy kompozycji… Za każdym razem jest czymś żywym, gdyż podstawą dla niej jest sztuka i zarazem pasja improwizacji. Brzmienie, tonacje, melodie i rytmy Axis Mundi mają wiele wspólnego z Muzyką Świata. Jest to efektem zainteresowań muzyków oraz głębokiego przeżywania i słuchania różnorodnych form muzycznych wielu kultur. Użycie szczególnych instrumentów, a także sprawność w posługiwaniu się nimi, wzmacnia muzyczne przesłanie grupy.

Zespół Axis Mundi powstał z potrzeby autentycznego spotkania się i tworzenia, a także dzielenia się tym z odbiorcami. Szczególny wpływ na poszukiwania artystyczne członków zespołu miała filozofia C.G. Junga, znajomość z Jackiem Ostaszewskim i zespołem „Osjan” oraz Jerzym Grotowskim i Teatrem „Laboratorium”. Grupa działa przy Akademii Wspierania Rozwoju Człowieka w Bielsku-Białej.

Skład zespołu:

Bogdan Oś – flety, gitara, harfa koreańska, głosy, instr. perkusyjne
Michał Walczyński – didgeridoo
Arkadiusz Kwaśny – gitara
Matthias Schlette – gitara basowa

okazjonalnie Wojtek Skabek na gongach i misach tybetańskich

Szczegóły: http://www.czlowiek.org/ – zakładka grupa muzyczna

Z Axis Mundi po raz pierwszy wystąpi Wojtek Sówka.

Ø  Wojtek Sówka – W latach 80-tcyh jako młoda osoba wyjechał na lubelszczyznę i przez wiele lat pracował, tworzył i rozwijał kulturę bębniarską w Polsce. Wymyślał i uczył się tworzenia dźwięku bębnów ich form i odmian. Równolegle zafascynowany unikalnymi instrumentami, poprzez wieloletnią praktykę sam nauczył się robienia steeldrumów i co jest najważniejsze ich strojenia, które polega w dużej mierze na posiadaniu absolutnego słuchu muzycznego.Znany od lat konstruktor instrumentów muzycznych i rzeźbiarz. Jest jedynym w Polsce (być może w całej wschodniej Europie) twórcom i stroicielem steeldrumów – unikalnych instrumentów perkusyjnych i melodycznych, wytwarzanych ze stalowych beczek po oleju.Od 1998 współtworzył grupę (artystyczną) o nazwie Akademia Sił Twórczych przy stadninie koni „Racot”
Dokonania artystyczne:

1992 Stworzenie „Steel Dream” – jedynego w Polsce zespołu grającego na steeldrumach.
1993 Udział w przedsięwzięciu artystycznym teatrów „Gardzienice” (Noc bębnów) i Kana
1994 Udział w nagraniach muzyki do filmu „De Aegypto” (komp. Zbigniew Preisner)