Pomiń menu

Zadaj pytanie swojemu radnemu – podsumowanie

Dobiegł kolejny etap naszej akcji w ramach kampanii „Masz głos Masz wybór”, czyli „Zadaj pytanie swojemu radnemu”. Za pośrednictwem portalu internetowego tarnobrzeg.info, mieszkańcy zadali tarnobrzeskim radnym 19 pytań ogólnych plus 12 skierowanych do konkretnych radnych. Na ogólną liczbę 21 radnych, na pytania zdecydowało się odpowiedzieć 4 radnych (jeden przesłał oświadczenie odnośnie akcji, nie udzielając jednak żadnych odpowiedzi).

Pomimo nielicznego odzewu miejskich radnych, uważamy akcję za udaną, gdyż jesteśmy zdania, że brak odpowiedzi pozostałych – czyli lekceważące potraktowanie mieszkańców – jest również odpowiedzią, która będzie pomocna przy kolejnych wyborach samorządowych… Kompletna lista pytań wraz z odpowiedziami, dostępna jest na stronie http://www.tarnobrzeg.info/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=4357

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zadali pytania oraz tym radnym, którzy zdecydowali się na nie odpowiedzieć. Uważamy, że demokracja lokalna i samorządność to przede wszystkim dialog mieszkańców z władzą, a co za tym idzie także przejrzystość oraz dostępność do jej działań. Akcja „Zadaj pytanie swojemu radnemu” nie kończy się jednak definitywnie. W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie informacjami, dotyczącymi legalności sprawowania mandatów przez niektórych tarnobrzeskich radnych (w naszym liście otwartym, zapytaliśmy oto Przewodniczącego Rady Miasta Juranda Lubasa, jednak pomimo 14 dniowego terminu odpowiedzi – zgodnie z KPA –  nie otrzymaliśmy dotychczas żadnej odpowiedzi), postanowiliśmy opracować ankietę antykorupcyjną, w której zapytamy m.in. o formy prowadzenia przez radnych działalności gospodarczej na terenie Tarnobrzega. Szczegóły już wkrótce. W przygotowaniu również czat internetowy z Prezydentem Miasta Tarnobrzega Janem Dziubińskim.

W październiku rusza także kolejny etap kampanii „Masz Głos Masz wybór”. Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Kulturalne oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich "Tak dla Tarnobrzega" serdecznie zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów do wzięcia udziału w konkursie na najlepszy esej pod tytułem: "Dlaczego warto mieszkać w Tarnobrzegu …?" Konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

Prace konkursowe (co najmniej dwie strony, 3600 znaków ze spacjami) wraz z formularzem zgłoszeniowym należy nadesłać na adres Organizatora (Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Kulturalne, ul. Kościuszki 30/210, 39-400 Tarnobrzeg) w terminie od 1 października do 28 listopada br. Wszystkie eseje oceni jury składające się z Organizatorów, nauczycieli oraz przedstawicieli instytucji wspomagających (lokalne media). Zwycięskie prace zostaną opublikowane m. in. w Tygodniku Nadwiślańskim. Konkurs zostanie uroczyście podsumowany w styczniu 2009 roku, a jego zwieńczeniem będzie debata dotycząca przyszłości Tarnobrzega.

Głównymi założeniami akcji jest:
– poszerzenie wiedzy o zasadach i mechanizmach ustroju demokratycznego;
– kształtowanie umiejętności odnajdywania i rozróżniania elementów oraz procesów demokratycznych i antydemokratycznych w życiu publicznym;
– kształtowanie zdolności krytycznego analizowania rzeczywistości społecznej i politycznej pod kątem wypełniania standardów i założeń ustroju demokratycznego (zarówno na poziomie państwa, jak i na poziomie własnego środowiska);
– zapoznanie z mechanizmami działania samorządu terytorialnego;
– wykształcenie umiejętności wskazywania takich procesów i cech życia publicznego, które stanowią zagrożenie dla wolności jednostki, praw człowieka i demokracji.

Kartę zgłoszeniową znajdą Państwo na stronach: www.tarnobrzeg.pl oraz www.task.tarnobrzeg.info.

Pozdrawiamy

Maciej Matyka
Grzegorz Lipiec 

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Tak dla Tarnobrzega