Pomiń menu

Malbork: Murem za mostem stanęło 608 osób!

Murem za mostem
Stanęło 608 osób


MALBORK. 2 maja, korzystając z festynu organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Malborku,  organizatorzy kampanii “Murem za mostem”  zbierali podpisy na listach poparcia dla budowy drugiej nitki mostu na Nogacie. Wielu mieszkańców przyszło na Osiedle Południe właśnie dlatego, by poprzeć naszą inicjatywę. W sumie murem za nową przeprawą stanęło ponad 600 osób.

– To dużo, jak na tych kilka godzin zbierania – cieszy się Bożena Wereszczyńska z Młodego Malborka, która skrupulatnie przeliczyła wszystkie podpisy.

Organizacje pozarządowe zapowiadają, że będą prowadziły akcję aż do późnej jesieni. Wszystko po to, by wraz z mieszkańcami przekonać decydentów, że nowy most jest Malborkowi pilnie potrzebny.

***

Mieszkańcy bardzo chętnie wyrażali swoje poparcie, podpisując się pod petycją w sprawie drugiej nitki mostu. Nie chcąc stać w korkach bez wahania składali podpisy na listach poparcia dla budowy nowej przeprawy przez Nogat. – Oby tylko się udało – mówili.

***
 

Podczas majówki, która odbyła się na Osiedlu Południe, wolontariusze przez kilka godzin krążyli z listami poparcia między mieszkańcami. Poparcia udzieliło nam kilkaset osób.

– Usłyszałam o całej akcji, gdy byłam u fryzjera. Jedna z klientek zachęcała, że trzeba koniecznie pójść na tę plenerową imprezę i podpisać się pod petycją, bo przeczytała o kampanii “Murem za mostem” w “Gazecie Malborskiej” – relacjonowała nam jedna z kobiet, składając swój podpis na liście.

Rubryki na listach poparcia dla drugiej nitki mostu na Nogacie zapełniały się bardzo szybko.

– Przyszedłem tu specjalnie, bo mam dość stania w korkach. Jestem mieszkańcem Kałdowa i na co dzień muszę odstać swoje nim wjadę do miasta – tłumaczył inny malborczyk.

“Twarzą” sobotniej kampanii była Justyna Żmijewska, pierwsza wicemiss Kociewia 2009, która nie musiała nawet specjalnie namawiać do składania podpisów tych, którzy przyszli na Osiedle Południe.

***

608

Tyle osób podpisało się w sobotę pod budową drugiej nitki mostu na Nogacie.

***

Murem za mostem

Dotychczas w ramach kampanii “Murem za mostem” odbyła się jedna publiczna debata z udziałem mieszkańców oraz samorządowców miasta i powiatu. W planie jest również spotkanie z przedstawicielami gdańskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w maju. Wówczas też przekazana zostanie pierwsza porcja podpisów pod listami poparcia na rzecz budowy drugiej nitki mostu, które zbierane są od kwietnia.

W czerwcu odbyć się ma happening na moście, który ma w niekonwencjonalny sposób zasygnalizować problem malborskiej przeprawy, z jakim zmagają się zmotoryzowani.

Podpisy zbierane będą cały czas, aż do jesieni, poprzez różnych imprez plenerowych. Organizatorom akcji zależy bowiem, by dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, nie tylko Malborka, ale także okolicznych miejscowości, którzy przyjeżdżają do stolicy powiatu i klną stojąc w korkach.
 

Malborskie Centrum KWADRAT