Pomiń menu

Stowarzyszenie Progresja – Częstochowa- relacja po debacie

Selektywna zbórka odpadów – edukujmy!       

19 czerwca 2009 w Sali widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Miasta Częstochowy „PROGRESJA" przeprowadziło piątą, w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos Masz Wybór, społeczną debatę z Prezydentem Miasta Tadeuszem Wroną.

Patronat nad tegoroczną debatą objęło radiomarconi.pl, Życie Częstochowskie oraz TVNTL, a jej tematem była selektywna zbiórka odpadów komunalnych w naszym mieście. Temat na pozór nudny i mało interesujący, okazuje się elektryzującym w obliczu między innymi coraz większych dzikich wysypisk czy lawinowo wzrastającego kosztu wywozu śmieci w związku z małym stosunkiem (jak wynikło z badań przygotowanych na potrzeby debaty 1%) odpadów posegregowanych do wszystkich odpadów dostarczanych na miejskie wysypisko.

W debatę oprócz PROGRESJI jako lokalnego koordynatora akcji włączyły się: częstochowskie koło Stowarzyszenia Projekt:POLSKA, dwie Rady Dzielnic – Północ i Raków a także przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i organizacji pozarządowych. Dzieckiem owocnej współpracy stał się specjalnie na tę okazję przygotowany Raport – segregacja podstawowych typów odpadów komunalnych w Częstochowie. Dzieckiem zaś konstruktywnej debaty, w której oprócz prezydenta uczestniczyli Prezes Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego (Jan Szyma), Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Częstochowa (Zbigniew Kaleta) oraz miejski specjalista ds. segregacji odpadów komunalnych – pracownik Wydziału OŚR, stały się rekomendacje, które w najbliższych dniach trafią zarówno na prezydenckie biurko, jak i do spółdzielni mieszkaniowych i wszystkich odpowiedzialnych chociaż w najmniejszym stopniu za świadomość obywatelską w kwestii segregacji śmieci.

Więcej informacji zarówno o debacie jak i samej akcji Masz Głos Masz Wybór możecie znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia PROGRESJA pod adresem www.progresja.info

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta Częstochowy PROGRESJA