Pomiń menu

Pozdrowienia z Przemyśla

Kwietniowe referendum lokalne które odbyło się z inicjatywy Towarzystwa ulepszania miasta oraz mieszkańców Przemyśla, nie przekroczyło wymaganego progu wyborczego czyli trzydziestoprocentowej frekwencji, wyniosła ona 19,47%. Jednak zdecydowana większość mieszkańców, którzy poszli zagłosować odrzuca projekt autorstwa Jacka Mermona(†) zaproponowany przez Urząd Miejski dotyczący przebudowy przemyskiego rynku.

Liczba ważnych głosów oddanych na poszczególne pytania zadane w referendum kształtowały się następująco:

1. "Co sądzisz o budowie pawilonów na przemyskim Rynku?"
– liczba głosów ważnych – 10 249
– liczba głosów za wyborem „jestem za” – 887
– liczba głosów za wyborem „jestem przeciw” – 9 362

2. "Co sądzisz o zmianie ukształtowania powierzchni przemyskiego Rynku proponowanej w projekcie przebudowy?"
– liczba głosów ważnych – 10 288
– liczba głosów za wyborem „jestem za” – 1 079
– liczba głosów za wyborem „jestem przeciw” – 9 209

3. "Co sądzisz o zmianie obecnej kamiennej nawierzchni przemyskiego Rynku na kostkę brukową lub płyty?"
– liczba głosów ważnych – 10 283
– liczba głosów za wyborem „jestem za” – 1 729
– liczba głosów za wyborem „jestem przeciw” – 8 554

4. "Co sądzisz o likwidacji ukośnej ścieżki przechodzącej przez przemyski Rynek?"
– liczba głosów ważnych – 10 287
– liczba głosów za wyborem „jestem za” – 1 033
– liczba głosów za wyborem „jestem przeciw” – 9 254

5. "Co sądzisz o ograniczeniu ilości drzew na przemyskim Rynku?"
– liczba głosów ważnych – 10 285
– liczba głosów za wyborem „jestem za” – 1 011
– liczba głosów za wyborem „jestem przeciw” – 9 274

Mimo tego że referendum okazało się dla władz miejskich niewiążące, można odnieśc że niekiedy wręcz starały się o taki przebieg rzeczy; mała ilość obwieszczeń, tradycyjne oznakowanie komisji wyborczych – ludzie przychodzili oddać głos do urzędu miejskiego, informacja odnośnie referendum na witrynie urzędu miejskiego ukazała się cztery dni przed nim(sic)

Prezydent miasta Robert Choma poprzez media zapewnił, że nie pominie tak dużej liczby głosów mieszkańców, nie pójdą one na marne i w przyszłości uwzględni je w ewentualnych zmianach architektury oraz zieleni przemyskiego rynku (w referendum wzieło udział 10 400 uprawnionych do głosowania mieszkańców). Konsekwencją deklaracji prezydenta była konferencja która odbyła się 08 06 2009 należy podkreślić, że miała ona charakter czysto kurtuazyjny, na której oprócz urzędników, głos mogli zająć również mieszkańcy miasta, którzy z wiadomych przyczyn tłumnie nie przybyli – konferencja zaczeła się o godz 12.00 (sic), prezydent zadeklarował również że TUM jako pomost pomiędzy mieszkańcami a UM zostanie zaproszony do wzięcia udziału w spotkaniu Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, które odbędzie sie prawdopodobnie w pażdzierniku. Wydaje się że do tego czasu kwestia rynku w dalszym ciągu pozostaje nierozwiązana.

Towarzystwo Ulepszania Miasta jednogłośnie zdecydowało że czerwcowa debata, która miała się odbyć w ramach uczestnictwa w programie „masz głos – masz wybór” z różnych przyczyn min. od około miesiąca przemyscy radni nie mogą wybrać przewodniczącego rady miejskiej (z radnymi również chcielibyśmy się spotkać) zostanie przeniesiona na bliżej jeszcze nieustalony dzień wrzesnia.Dotyczyć ona będzie przedewszystkim współpracy UM z organizacjami pozarządowymi.Na chwilę obecną jesteśmy w trakcie tworzenia ankiety , która zostanie rozesłana do zdecydowanej większości organizacji trzeciego sektora (jest ich około 260), które zweryfikowane posłóżą jako fundament do tejże debaty.

Więcej informacji wkrótce 🙂

Dla spragnionych linków i informacj związanych z referendum;

http://rynekwtwoichrekach.blox.pl/html

http://heynalista.blox.pl/html

Pozdrawiam

Paweł Młynarski

Towarzystwo Ulepszania Miasta