Pomiń menu

Malbork – druga nitka mostu za trzy lata

To było ważne spotkanie, bo dowiedzieliśmy się, jak jesteśmy blisko rozładowania korków, które tworzą się na wjeździe do Malborka. Od powstania drugiej nitki mostu dzielą nas trzy lata i… ok. 50 mln zł. 

MALBORK. Dnia 20 sierpnia odbyła się debata, której inicjatorami byli organizatorzy kampanii „Murem za mostem”, która prowadzona jest w ramach akcji „Masz głos, masz wybór”.  W spotkaniu wzięli udział nie tylko mieszkańcy Malborka, ale także władze miasta i powiatu oraz gminy Malbork, a także przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Akcja pokazuje, jak ważkim społecznie problemem jest przeprawa przez Nogat. „Wąskie gardło” spędza sen z powiek nie tylko zmotoryzowanym malborczykom, ale również turystom i wszystkim, którzy przejeżdżają przez gród nad Nogatem kierując się na wschód.

Waldemar Klawiński, prezes Stowarzyszenia Malborskie Centrum Kwadrat ( MC2), koordynator społecznej akcji „Murem za mostem”, przekazał Robertowi Marszałkowi, wicedyrektorowi gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  ponad 4 tys. podpisów na listach poparcia, które zostały zebrane do tej pory.

– Dziękuję społeczeństwu obywatelskiemu Malborka za te pozytywne kroki na rzecz rozwoju infrastruktury – mówił Robert Marszałek…

…Szybko, szybciej, kiedy?

– Kiedy więc tym mostem będzie można przejechać? – pytał podczas debaty Krzysztof Grylak, malborski radny.

– To zależy od nas wszystkich – nie ukrywał Robert Marszałek. – Konieczność poprawy takich „wąskich gardeł”, jak w Malborku, w całym kraju jest więcej. To zależy więc od determinacji nie tylko nas, GDDKiA. Plusem jest wspólna wola budowy i deklaracja współuczestnictwa samorządów….

…I tylko jest jeden problem – pieniądze. Szacuje się, że na budowę obwodnicy potrzeba ok. 450 mln zł. Druga przeprawa wraz z przebudową drogi krajowej do skrzyżowania z ul. Tczewską – ok. 50 mln zł. Trzeba jakoś wydobyć te pieniądze z warszawskiej centrali GDKKiA, a przede wszystkim – wywalczyć, by malborskie inwestycje zostały dopisane do programu budowy dróg. Jak można to osiągnąć?

– Starajmy się być wyjątkowi – podpowiedział Robert Marszałek –  to nie konkurs piękności, tylko skuteczności.

Cała relacja z debaty oraz zdjęcia,  na stronie www.muremzamostem.malbork.pl

Happening

Na 9 października planowany jest wielki happening na który zapraszamy wszystkich, którzy odczuwają niedogodności wiązane z wąskim gardłem naszego miasta. Nie tylko mieszkańców Malborka i powiatu…

Więcej informacji oraz zdjęcia, nie tylko z debaty na stronie www.muremzamostem.malbork.pl

Malborskie Centrum KWADRAT