Pomiń menu

Stowarzyszenie Progresja- Przegląd Częstochowskiej Twórczości Filmowej- działanie angażujące mieszkańców

 

W październiku w ramach działania mającego na celu aktywizację mieszkańców Częstochowy a zarazem promocję działalności Rad Dzielnic oraz Akcji Masz Głos Masz Wybór. Stowarzyszenie Progresja wraz z Radą Dzielnicy Raków oraz Filią nr 7 Biblioteki Publicznej, zorganizowało cykl projekcji filmów pt.: "Przegląd Częstochowskiej Twórczości Filmowej". W ramach trzech spotkań zorganizowanych 8, 15 i 22 października br. mieszkańcy zgromadzeni w prowizorycznej sali kinowej(przyp. Czytelni Biblioteki), mieli okazję obejrzeć filmy które kręcone były w Częstochowie lub których tematem było nasze miasto lub jego instytucje. Przekrój prezentowanych filmów był szeroki. Widzowie mieli okazję obejrzeć kręcone w naszym mieście produkty kina off’owego zaprezentowane przez Częstochowską Niezależną Grupę Filmową "Syzygia", jak i filmy Wytwórni KAS-Film ("Spacer po Częstochowie", "Niezapomniana Częstochowa", "Spacer w historię Politechniki Częstochowskiej 1949-2009").

Jednak największe wrażenie zrobił otrzymany w ostatniej chwili film dokumentalny pt.: "Jakby to było wczoraj…" przygotowany przez Zygmunta Rolata – Przewodniczącego Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Były to bardzo obrazowo przedstawione wspomnienia autora o zagładzie Dużego i Małego częstochowskiego getta oraz opowieść o tzw. dziecięcym Sonderkommando pracującym w częstochowskim zakładzie Hasag Pelcery. Wszytko to zbiegło się z III Światowym Kongresem Żydów Częstochowian co tylko dodatkowo wzmocniło pzekaz filmu. W trakcie projekcji organizatorzy nie zapomnieli jednak o celach Akcji. Przedstawiliśmy cele naszych działań, którymi w tym roku są promocja selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i zwiększanie świadomości mieszkańców na temat jej wymiernych skutków. Przedstawiliśmy również nasze działania, które planujemy wykonać do końca bieżącego roku i rozdaliśmy ulotki informacyjne.

W naszej ocenia Akcja została bardzo pozytywnie przyjęta a niektórzy z jej uczestników dopytywali się czy zamierzamy ją kontynuować w przyszłym roku.   

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta Częstochowy PROGRESJA