Pomiń menu

Debata podsumowująca z p. f. Prezydenta Miasta Częstochowy Piotrem Kurpiosem – 8 stycznia 2010

  

Pomimo drobnych problemów z zakończeniem Akcji Masz Głos Masz Wybór 2009, spowodowanych odwołaniem Prezydenta Miasta Częstochowy – dr Tadeusza Wrony przed zakończeniem kadencji, 8 stycznia 2010 roku udało nam się zorganizować debatę podsumowującą nasze działania. Odbyła się ona w IX Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Częstochowie(ul. Jasnogórska 8) a naszym gościem był pełniący funkcję Prezydenta Miasta Częstochowy – dr. Piotr Kurpios. Tematem debaty, której tytuł brzmiał: "Referendum 15 listopada… i co dalej" była wizja rozwoju miasta Częstochowy prezentowana przez nowe władze oraz jej konfrontacja z pomysłami na rozwój Częstochowy, jakie prezentują częstochowscy uczniowie szkół średnich. Ponieważ temat ten był bardzo interesujący nie tylko dla młodzieży ponadgimnazjalnej ale i wszystkich mieszkańców miasta, nie musialiśmy obawiać się o frekwencję, która przekroczyła 160 osób na sali oraz około 100-150 osób słuchających tej debaty na żywo na antenie internetowego radia Marconi.pl. 

Wśród zgromadzonych uczestników oprócz Prezydenta i rzeczniczki prasowej Urzędu Miasta  – Pani Beaty Cichoń byli: radni miejscy z klubów Lewicy, Wspólnoty Samorządowej Tadeusza Wrony oraz Platormy Obywatelskiej (razem 9 osób na 28 radnych w tym Przewodnicząca Rady Miasta – Pani Ewa Pachura), Przewodniczący 3 Rad Dzielnic, szef i członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, przedstawiciele częstochowskich oranizacji pozarządowych, uczniowie/przedstawiciele 17 częstochowskich szkół średnich oraz media(Radio Marconi.pl, Życie Częstochowskie, Gazeta Częstochowska, TV Orion, oraz portal www.stacjaczestochowa.info).

Debata podzielona została na dwie części: pierwsza trwająca około 80 minut polegała na zadawaniu pytań z 8 kategorii(wspieranie przedsiębiorczości, usługi komunalne, ochrona zdrowia, kultura, mądrze zarządana gmina, przyjazny i przejrzysty urząd, wygląd miasta, bezpieczeństwo i ochrona środowiska) przez 17 zespołów złożonych z przedstawicieli uczniów częstochowskich szkół średnich. Po tej części organizatorzy przewidzieli 15-20 minutowy panel w którym pytania zadawali internauci za pomocą uruchomionego na tą okazję czatu: http://www.flash-chat.pl/chat.php?chatID=debataczwa, numery GG: 18929031 oraz adresu mailowego: [email protected] przekazywali Prezydentowi swoje pytania. Druga 20 minutowa część debaty, przeznaczona była dla wszystkich uczestników, którzy mogli zadać dodatkowe pytanie lub podzielić się swoimi pomysłami na rozwój Częstochowy. Organizatorzy skrupulatnie spisywali wszystkie pytania i rekomandacje po czym umówili się z Prezydentem, że wszystkie one zostaną złożona na prezydenckim sekretariacie z prośbą o ustosunkowanie się do nich na piśmie. Dodatkowo, po otrzymaniu odpowiedzi zostaną zamieszczona na stronie Stowarzyszenia (www.progresja.info) tak by każdy mieszkaniec mógł przeczytać co na dany temat sądzi nowy Prezydent Częstochowy.

Więcej informacji o debacie jak i dodatkowe foto- video- relacje wykonane przez TV Orion i członków Progresji możecie znaleźć klikając na poniższe linki:

http://www.progresja.info/aktualnosci/344-debata2009

http://tvorion.pl/index.php?action=show_news&idNews=5863

http://tvorion.pl/index.php?action=show_news&idNews=5864

 

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta Częstochowy PROGRESJA