Pomiń menu

Jelenia Góra: Spotkanie podsumowujące 2009

Sprawozdanie ze spotkania podsumowującego  mieszkańców Sobieszowa z Prezydentem Miasta Jelenia Góra

Dnia 30 grudnia 2009 roku miało miejsce uroczyste spotkanie mieszkańców Sobieszowa z Prezydentem Miasta Jelenia Góra  Markiem Obrębalskim w Miejskim Domu Kultury „Muflon”, zorganizowane przez Zespół  Aktywności Społecznej w Sobieszowie. Spotkanie to różniło się od poprzednich, na które przychodziła znaczna część mieszkańców Sobieszowa. Zespół dla Prezydenta Miasta, radnych i przedstawicieli mieszkańców zamiast dyskusji i trudnych pytań przygotowało świątecznie przystrojony stół , słodki poczęstunek i poświąteczny opłatek. Podczas spotkania, przy muzyce zaprezentowano w formie multimedialnej zdjęcia z poszczególnych ubiegłorocznych i spotkań organizowanych w 2009 roku. Na zakończenie prezentacji przedstawiono prezydentowi kilka „marzeń”, której realizacji życzyli by sobie mieszkańcy.

http://www.nj24.pl/images/nj24_3/Sobieszow%202.jpeg

A były to: basen, zewnętrzną siłownię, boisko wielofunkcyjne, przedstawienia planu zagospodarowania  przestrzennego, przestrzeń publiczna i kilka drobnych inwestycji w obrębie miejscowości.

Po tych propozycjach głos zabrał gość spotkania, Prezydent Miasta, Marek Obrębalski, którego wspierała radna Zofia Czernow. Prezydent przedstawił założenia budżetowe, w części dotyczącej Sobieszowa m.in. zamontowanie kamer do monitoringu wizyjnego, budowa  ulic na osiedlu Żabim, przebudowa kładki dla pieszych na rzece Wrzosówka, ocieplenie budynków na ulicy Kazimierza Przerwy Tetmajera, wykonanie najpilniejszych remontów budynków, modernizacja sieci wodno- kanalizacyjnej, budowa tras narto rolkowych, modernizacja zali widowiskowej.

Następnie mieszkańcy dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz zadawali Prezydentowi pytania związane z poprawą życia Sobieszowian.

Najważniejszą sprawą poruszaną chyba przy okazji każdego spotkania Zespołu Aktywności Zawodowej jest problem zdewastowanego i nie funkcjonującego od około 12 lat basenu w Sobieszowie. Po nieudanych próbach przekonywania inwestora do działań na jego terenie, Prezydent Miasta, Marek Obrębalski zdecydował wypowiedzieć mu umowę dzierżawy zawartą ponad 20 lat temu. Fiaskiem póki co zakończyły się również targi Real Expo, podczas których próbowano znaleźć zainteresowanych kąpieliskiem. Prezydent zapewniał, że Miasto będzie się starać pozyskać nowego wiarygodnego i odpowiednio wyposażonego inwestora, jednak to wciąż niestety niewiele. Nic w tej sprawie tak naprawdę nie wiadomo, czy jest jakiś odzew. Nie wiemy również czy są zamieszczane jakieś prasowe ogłoszenia o ofercie naszego basenu. Obietnicą projektu ze strony Prezydenta zakończyła się również rozmowa na temat zewnętrznej siłowni, która początkowo miała stanąć na Placu Jordana, ale ostatecznie chyba pojawi się na ulicy Łazienkowskiej, gdzie zamiast budynku mieszkalno-usługowego pojawiłby się niespotykany dotąd otwarty fitness club. Póki co nadal nie ma projektu zagospodarowania przestrzennego tego terenu, a więc tak naprawdę nic w tej sprawie zespół nie może zdziałać. Prezydent zapewniał (podobnie jak w roku ubiegłym, kiedy trzykrotnie przesuwano termin), że w  tym roku zaproponowany plan zostanie wyłożony w sobieszowskim „Muflonie”, gdzie mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje wątpliwości. Mieszkańcy także domagali się budowy wielofunkcyjnego boiska z pasem dla rolkarzy w Parku Jordana, ale i tak za sukces trzeba uznać zapewniania prezydenta o wymianie jego nawierzchni i modernizacji części infrastruktury towarzyszącej. Kiedy dokładnie to nastąpi Prezydent już nie powiedział, z wypowiedzi wynikało jednak, że będzie to najbliższy rok.
W trakcie dyskusji pojawiły się również mniej istotne niż poprzednie, ale dla mieszkańców Sobieszowa równie ważne kwestie braku obiecanego, świątecznego oświetlenia miasta czy supermarketu. Przybyli członkowie zespołu oraz jego sympatycy skarżyli się również na niedokończone od 2008 oznakowanie ulic. Postulowali karanie mandatami niezdyscypli-nowanych właścicieli posesji, którzy zaniedbują lub dewastują teren wokół nich. Ponadto poruszano sprawy remontu budynków, nadanie Szkole Podstawowej statusu szkoły sportowej.

W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki miejscowej prasy: Angelika Grzywacz, która  na portalu JELONKI zamieściła artykuł zatytułowany „Marzenia i szara rzeczywistość pod Chojnikiem” oraz Anna Jóźwicka, która na portalu „Nowin Jeleniogórskich” NJ24 zamieściła artykuł „Sobieszów w 2010 roku – co go czeka”

Zespół Aktywności Społecznej w Sobieszowie – Halina Wojtowicz Moszyńska