Pomiń menu

Włocławek: Pismo w sprawie prawyborów

4 czerwca Paula Lagnerowicz jako Marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz Rafał Korasiewicz jako absolwent Młodzieżowej Akademii Lokalnych Liderów w imieniu Młodego Włocławka złożyli w Sekretariacie Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Włocławek Bożeny El-Maytaah pismo w sprawie przeprowadzenia Prawyborów w ramach Programu "Młodzi głosują" Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Młodzi liderzy pragną uzyskać poparcie Pani Naczelnik w przeprowadzeniu tej swoistej lekcji demokracji i samorządności.

Treść pisma:

Sz.P. Bożena El-Maytaah
Naczelnik
Wydziału Oświaty
Urzędu Miasta Włocławek

Centrum Edukacji Obywatelskiej rozpoczęło rejestrację szkół, które chcą uczestniczyć w programie „Młodzi Głosują”. Jest to akcja mająca na celu zachęcenie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym kraju – poznawania jego ustroju, a także wyrażania swego zdania w najważniejszych dla Polaków sprawach. To program, który ma pokazać, jak wielką rolę odgrywa pojedynczy głos w każdym referendum i w każdych wyborach. Od 1995 roku dzięki temu programowi, swój głos w referendach i wyborach oddało już prawie 2,5 miliona uczniów z całej Polski! Uczestnictwo młodzieży w życiu publicznym Polski jest niezwykle istotne. To ludzie młodzi są przyszłością, dlatego już teraz muszą nauczyć się odpowiedzialności za kraj. Odpowiedzialność to świadomy udział w wyborach. Odpowiedzialność to wiedza na temat ustroju państwa oraz najważniejszych działań politycznych i społecznych.

Organizując w swojej szkole młodzieżowe wybory, uczniowie poznają w praktyce ich zasady i znaczenie, a także podejmują – często po raz pierwszy – ważną aktywność obywatelską.

Projekt „Młodzi głosują” w swoim założeniu jest daleki od jakiejkolwiek agitacji politycznej – zależy nam wyłącznie na angażowaniu młodych ludzi w demokratyczne wybory i obywatelskie działanie. Dlatego też wyniki wyborów młodzieżowych mają w pewnym sensie znaczenie drugorzędne – najważniejszy jest cały towarzyszący im proces edukacyjny.

Tegoroczna edycja akcji „Młodzi głosują – wybory prezydenckie 2010” będzie opierać się na 3 głównych działaniach: zajęciach z zakresu edukacji wyborczej, symulacji wyborów prezydenckich w szkołach oraz młodzieżowych kampaniach profrekwencyjnych. Projekt towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym od roku 1995. W młodzieżowych wyborach do Parlamentu Europejskiego 2009 uczestniczyło 1480 szkół, a głosowało 200 tysięcy uczniów. W projekcie Młodzi głosują uczestniczyło dotąd prawie 2,5 miliona uczniów z całej Polski. Projekt uzyskał poparcie środowisk społecznych, a o jego efektach niejednokrotnie informowały media.

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej lub u koordynatora akcji we Włocławku Rafała Korasiewicza e-mail: Ravix9@gmai, tel: 600964045

Dlatego zwracamy się z prośbą do Pani Naczelnik o poparcie naszej inicjatywy, której celem jest zaangażowanie jak największej ilości włocławskich szkół do tej swoistej lekcji demokracji.

Stowarzyszenie Obywateli Projekt Włocławek