Pomiń menu

Gdańsk: Bolączki Osowian, czyli diagnoza problemów lokalnych w 10 odcinkach – odc.III

Gdańsk – Osowa: Komunikacja zbiorowa

Miasta, szczególnie duże, wyróżnia funkcjonowanie w nich komunikacji zbiorowej. Co więcej – im jest ona sprawniejsza, tym lepiej oceniane są władze miejskie. Niewątpliwie Gdańsk kładzie nacisk na modernizację i rozwój sieci komunikacyjnej (szczególnie tramwajowej). Jednak przyglądając się kierunkom podjętych działań, możemy odnieść wrażenie, iż Osowa nie jest częścią Gdańska!

Przez wiele lat przeprowadzenie nowych linii autobusowych na naszym osiedlu było niemożliwe ze względu na brak odpowiednich dróg. Oczywiście nadal są osiedla, domy, do których bardzo trudno jest dojechać. Jednak realizacja długo oczekiwanej ulicy Wodnika, a ostatnio również Jednorożca daje nowe możliwości przeprowadzenia przez Osowę nowych połączeń autobusowych.

Przypomnijmy, że obecnie funkcjonuje pięć linii autobusowych:

  • 171 – przejeżdża przez Osowę jedynie ulicą Kielnieńską; zapewnia połączenie z Oliwą, Chwaszczynem i Gdynią – Dąbrową; kursuje co ok. 30 min.
  • 169 – przejeżdża przez Osowę ulicami Kielnieńską, Barniewicką i Nowym Światem; zapewnia połączenie z Oliwą; kursuje co ok. 30 min.
  • 179 – przejeżdża obok Castoramy i Black Red & Whitea następnie przez ulicę Wodnika do Selgrosa i Renku; zapewnia połączenie z Oliwą; kursuje w dni powszednie co ok. 60 min. (w porze szczytu komunikacyjnego – co 30 min.), w dni wolne od pracy wykonuje tylko 5 połączeń na dobę
  • 210 – przejeżdża przez Osowę ulicami Wodnika, Kielnieńską i Barniewicką; zapewnia połączenie z lotniskiem, Matarnią, Niedźwiednikiem, Moreną, Gdańskiem i Orunią; kursuje w dni powszenie co 30 min., w dni wolne od pracy co 60 min.
  • N 1 – linia nocna – przejeżdża przez Osowę po tej samej trasie, co 169; zapewnia połączenie z Gdynią, Sopotem, Oliwą, Gdańskiem, Chełmem i Orunią, jednak nie jest dostosowany do życia nocnego w Trójmieście oraz SKMki; wykonuje 5 nocnych kursów

Nietrudno zauważyć, że wszystkie linie otaczają naszą dzielnicę. Wiele miejsc nadal jest odciętych od komunikacji publicznej – nie można dojechać do wielu osiedli, do ważnych dla mieszkańców dzielnicy miejsc: poczta, przychodnia. Wciąż brakuje też upragnionego bezpośredniego połączenia z Wrzeszczem, gdzie osowianie dojeżdżają do takich miejsc jak Politechnika Gdańska, Szpital Studencki, Gdański Uniwersytet Medyczny czy ZUS. Może czas pomyśleć o nowych połączeniach?

Obywatelski portal mieszkańców dzielnicy Gdańska www.osowa.com