Pomiń menu

Gdańsk: Bolączki Osowian, czyli diagnoza problemów lokalnych w 10 odcinkach – odc.V

Gdańsk – Osowa: Utrzymanie czystości

Bogata dzielnica domków jednorodzinnych z amerykańskich filmów zwykle kojarzy nam się z pedantyczną czystością i pięknie utrzymanymi posesjami. Niestety rzeczywistość Osowy, w której niska zabudowa stanowi przecież zdecydowaną większość, nie zawsze przystaje do tej sielankowej wizji rodem z Hollywood.

Spacerując ulicami Naszego Osiedla wciąż nieustannie napotykamy zaśmiecone skwery, pod płotami leżą niekiedy plastikowe butelki czy papierki po lodach, a w osiedlowych laskach znajdziemy nawet całe worki z odpadami komunalnymi, nie wspominając od szambach odprowadzanych do Jeziora Wysockiego. Czy to tylko i wyłącznie wina "oszczędnych brudasów", którzy podrzucają swoje śmieci sąsiadom i pozbywają się nieczystości kosztem pięknej osowskiej przyrody?

Niekoniecznie – winę ponosi również miasto, które od lat nie może poradzić sobie z brakiem dostatecznej ilości pojemników do segregacji odpadów, a od niedawna wprowadziło niespotykany w świecie dualny system dzielenia śmieci na suche i mokre, który chyba bardziej doskwiera osowianom, niż pomaga wyrabiać właściwe nawyki proekologiczne.

Największym niedopatrzeniem magistratu wydaje się jednak brak skutecznych kampanii społecznych, które pozwoliłyby uwrażliwić społeczeństwo Gdańska (w tym Osowy) na wszystkich tych, którzy wyrzucają śmieci na trawniki i do lasu oraz nie sprzątają odchodów po swoich pupilach. Kiedyś ludziom nie mieściło się w głowach by regularnie myć zęby i zażywać kąpieli. A jednak teraz nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez tych podstawowych zabiegów higienicznych. Oby wkrótce nie mieściło się nam w głowie zostawienie śmiecia w przestrzeni publicznej. I to właśnie w sferze edukacji widzimy najważniejsze zadanie dla miasta!

Obywatelski portal mieszkańców dzielnicy Gdańska www.osowa.com