Pomiń menu

Gdańsk: Bolączki Osowian, czyli diagnoza problemów lokalnych w 10 odcinkach – odc.VII

Gdańsk – Osowa: Placówki oświatowe

Publiczne placówki oświatowe

Publiczne placówki oświatowe, czyli takie, których organem prowadzącym jest miasto Gdańsk.
W naszej dzielnicy funkcjonują:

PRZEDSZKOLA

Jedno publiczne przedszkole nie zaspokaja olbrzymich potrzeb Osowy, którą zamieszkuje wiele małżeństw z małymi dziećmi. Tę lukę starają się zapełnić prywatni inwestorzy – powstaje coraz więcej niepublicznych placówek. W roku szkolnym 2010/2011 będzie ich funkcjonowało w naszej dzielnicy ok. 10.
Taka sytuacja dla konsumentów wydaje się być korzystna. Właściciele przedszkoli starają się, aby ich oferta była ciekawa, a to wpłynie na dobre samopoczucie przedszkolaków i właściwy ich rozwój. Może też dzięki dużej konkurencji ceny nie będą zbyt wysokie?

SZKOŁA PODSTAWOWA

Również tylko jedna publiczna podstawówka, pracująca w systemie dwuzmianowym. W poprzednim (2009/2010) roku szkolnym uczęszczało do niej ok. 1100 uczniów. A liczba ta na pewno w następnych latach się nie zmniejszy, jesteśmy młodym osiedlem – wystarczy spojrzeć, ile dzieci bawi się na placach zabaw. To przyszli uczniowie! Sytuacja ta może znacznie się pogorszyć ze względu na obowiązującą bezwzględnie od września 2012 roku reformę oświatową. Wtedy wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną edukację. Prawdopodobnie podwoi się ilość klas I i naszą szkołę będzie czekało 6 bardzo trudnych lat.

Oczywiste staje się pytanie o możliwość wybudowania drugiej szkoły; najlepiej zlokalizowanej bliżej Owczarni, bo tamten rejon rozbudowuje się najszybciej. Może to jest właśnie priorytet edukacyjny dla naszego osiedla?

Koniecznie trzeba dodać, że w roku szkolnym 2010/2011 rozpoczyna swoją działalność pierwsza w Osowie szkoła prywatna. Bardzo cieszy fakt, że znalazła się osoba, która podjęła to wyzwanie. Jednak na razie wystartują tylko klasy "0" i I (po jednym oddziale). To na razie kropla w morzu osowskich potrzeb.

GIMNAZJUM I LICEUM

W tej placówce (obie szkoły mieszczą się w jednym budynku) panują najlepsze warunki. Budynek jest nowy, dobrze wyposażony. W roku szkolnym 2009/2010 uczęszczało do niego ok. 500 uczniów. Ale również w odniesieniu do tego zespołu szkół mówi się o konieczności rozbudowy (z myślą o rozwijającym się liceum), aby uniknąć pogorszenia warunków uczenia się. Byłyby to więc działania prewencyjne z myślą o przyszłości.

Niepubliczna oferta edukacyjna

Oprócz prywatnych przedszkoli, o których już pisaliśmy, w Osowie możemy znaleźć liczne firmy o charakterze edukacyjnym, proponujące szeroki wachlarz zajęć dla osób w różnym wieku. Szczególnie dużo jest szkół językowych, ale również można skorzystać z edukacji muzycznej, plastycznej, nauki gry w szachy itd. Niestety w ogromnej przewadze są to zajęcia płatne, ale oferta jest wyjątkowo bogata.

 

Obywatelski portal mieszkańców dzielnicy Gdańska www.osowa.com