Pomiń menu

Gdańsk: Osowska debata kandydatów na Prezydenta Gdańska

          W poniedziałkowy wieczór, 8 listopada 2010 roku, w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2  gdańskiej dzielnicy Osowa odbyła się debata  kandydatów na Prezydenta Miasta. Zaproszenie wystosowano do wszystkich komitetów wyborczych. Niestety na spotkanie nie przybył urzędujący włodarz miasta – Paweł Adamowicz (KW Platforma Obywatelska RP), któremu stan zdrowia nie pozwolił na uczestnictwo w debacie. W ostatniej chwili dowiedzieliśmy się, że w związku z innymi obowiązkami – mimo wcześniejszych zapewnień – nie będzie również obecny Wojciech Podjacki (KWW Solidarny Gdańsk).

Kandydaci w rozmowach kuluarowych podkreślali, że jest to prawdopodobnie jedyna debata w mieście, na którą zaproszono wszystkich kandydatów. Niepokojącym zwyczajem stało się zapraszanie na spotkania jedynie trzech przedstawicieli największych obecnie partii (PO, PiS, SLD). Tak postępują niektóre „duże” lokalne media, które ze względu na liczną grupę odbiorców i kilkudziesięcioletnią tradycję mają olbrzymi wpływ na kształtowanie opinii swych czytelników. Zofia Gosz (KWW Bezpartyjny Nowe Spojrzenie Zofii Gosz ) twierdziła wręcz, że utrudnia się kontakt z mniejszymi komitetami wyborczymi.

Specyfiką tegorocznych gdańskich wyborów prezydenckich jest fakt, że mamy dwóch kandydatów o tym samym nazwisku. Tak samo jak obecny prezydent  nazywa się kandydat, Dariusz Adamowicz (KWW Nowy Gdańsk). Będzie to niewątpliwie próba obywatelskiej wiedzy o wyborach samorządowych. Wielu obserwatorów przypuszcza, że niektórzy wyborcy, przyglądając się karcie do głosowania, przeżyją zaskoczenie.

Na spotkaniu był obecny kandydat uważany za głównego konkurenta obecnego Prezydenta, mieszkaniec naszej dzielnicy, Andrzej Jaworski (KW Prawo i Sprawiedliwość) oraz kandydat, który wg ostatnich sondaży może obu panom zagrozić w wyborczym wyścigu, Stanisław Cora (KWW Stanisława Cory – Czas Na Zmiany). Z dużym wsparciem wśród publiczności przybył również Krzysztof Andruszkiewicz ( KW Sojusz Lewicy Demokratycznej).

Nadal wydaje się, że zainteresowanie wyborami samorządowymi jest stosunkowo niskie, a wyborcy zwracają uwagę na osoby, które często wymieniane i pokazywane są w mediach. Taką opinię potwierdza nieduża frekwencja mieszkańców na naszej debacie.  Jednak choć uczestników nie było zbyt wielu, to były to osoby żywo zainteresowane sprawami miasta i dzielnicy. Wymiana poglądów była gorąca, ale należy podkreślić jej bardzo dobrą atmosferę pełną wzajemnego szacunku. Debata trwała blisko trzy godziny i choć początkowo byliśmy rozżaleni nieobecnością urzędującego Prezydenta, to fakt ten sprawił, że inni kandydaci mieli okazję do zaprezentowania swoich poglądów, pomysłów na Miasto.

Debata była rejestrowana w formie audio i dzięki temu nadal można zapoznać się z jej przebiegiem. Zapraszamy również do obejrzenia fotoreportażu oraz dwóch krótkich nagrań filmowych, wykonanych dzięki współpracy z portalem StaraOliwa.pl

Spotkanie prowadziłam wraz z radnym Osiedla Osowa, Karolem Ważnym.

Małgosia Biernat

Obywatelski portal mieszkańców dzielnicy Gdańska www.osowa.com