Pomiń menu

Podsumowanie debat w Łęcznej

 Jak w każde wybory samorządowe wyborcy mają dylemat na kogo oddać swój głos, natomiast kandydaci na stanowiska urzędnicze dwoją się i troją by zdobyć jak najwięcej głosów. Dlatego też Stowarzyszenie Bezrobotnych i Bezdomnych Tęcza w Łęcznej w ramach projektu „Masz głos, masz wybór” wyszło z inicjatywą zorganizowania debaty wyborczej kandydatów na fotel burmistrza i kandydatów do Rady Miasta z okręgu 1 i 2.

Obecni kandydaci na burmistrza Łęcznej podczas niedzielnej debaty zaprezentowali własną osobę, swoje osiągnięcia zawodowe i społeczne a także przedstawili wyborcom swoje programy polityczne. Wypowiadali się na temat różnych zagadnień dotyczących miasta takich jak bezrobocie, bezpieczeństwo, współpraca z organizacjami pozarządowymi itp. Na końcu debaty była możliwość zadawania pytań przez publiczność, gdzie dwóch kandydatów przedstawiło swoje wizje. Niestety szansę na zaprezentowanie się stracili dwaj nieobecni kandydaci.

Do niemiłych niespodzianek poniedziałkowej debaty była nieobecność przedstawicieli komitetów wyborczych takich jak: Platforma Obywatelska RP, Twój Samorząd, Wspólna Przyszłość, Samorządowe Forum Ziemi Łęczyńskiej, Wspólna Sprawa. Bardzo dużą stratę ponieśli również mieszkańcy Łęcznej, mimo małej frekwencji przybyli kandydaci z komitetów wyborczych takich jak: Prawo i Sprawiedliwość, Prawicowe Porozumienie Ziemi Łęczyńskiej a także komitet wyborczy „Wspólne Dobro” z okręgu 1 i 2 zaprezentowali się nielicznym zebranym, a także podjęli dyskusję na temat ważnych zagadnień dotyczących miasta.

Małe nieporozumienie wyszło ze współpracą Stowarzyszenia „Tęcza” z Łęczyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych, które w ostatniej chwili zrezygnowało z organizacji debaty dla kandydatów do Rady Miasta z okręgu 3 i 4, co wywołało ostre poruszenie na Łęczyńskim forum internetowym. Ale na poniedziałkowej debacie pojawili się przedstawiciele komitetu wyborczego Prawicowe Porozumienie Ziemi Łęczyńskiej z okręgu 3. Panowie mimo braku zaproszenia na debatę mieli możliwość przedstawienia swojej kandydatury, programu wyborczego. Najwidoczniej tym panom zależy na dobru miasta i bez względu na to czy byli z 1, 2 , 3 czy 4 okręgu.

Mimo tej wspaniałej inicjatywy Stowarzyszenia Tęcza w Łęcznej debaty nie przypadły niektórym mieszkańcom do gustu, co może świadczyć pewne forum internetowe. Z przykrością można stwierdzić, że łęcznianie stracili możliwość poznania kandydatów na stanowiska urzędnicze. Natomiast nieobecni panowie startujący w wyborach na fotel burmistrza, a także nieobecni kandydaci na radnych stracili szansę na zaprezentowanie się przed wyborcami, i chyba tym osobom powinno zależeć by przekonać do siebie mieszkańców Łęcznej, przyszłych wyborców. Pomimo tego całego zamieszkania jakie wynikło wokół tych debat czy oskarżenia o złej organizacji w dniu 21 listopada 2010 roku wszyscy mieszkańcy Łęcznej powinni wziąć udział w wyborach. W końcu w tym dniu najważniejsze będzie wybranie odpowiednich ludzi na odpowiednie stanowiska.

Stowarzyszenie Bezrobotnych i Bezdomnych "Tęcza"