Pomiń menu

Młodzież gimnazjalna uczy się konsultacji społecznych

W ramach realizacji II zadania 17 czerwca 2011 r. w Gimnazjum nr 3 im. Alfreda Szklarskiego w Katowicach odbyły się symulacje wyjazdowej sesji rady miasta, podczas której miały miejsce konsultacje społeczne.

W zajęciach wzięło udział 28 uczniów II i III klasy gimnazjalnej. Symulacje przeprowadzone zostały w ramach lekcji historii przez panią mgr Irenę Goj.

Obrano 3 tematy konsultacji społecznych, niezwykle istotne dla mieszkańców miasta: sprawa rewitalizacji i nowej funkcji zabytkowego dworca kolejowego w Katowicach (nowy właściciel chce go przeznaczyć na kasyno), zamknięcie szkoły z powodu niżu demograficznego oraz remont Rynku i Alei Korfantego.

Uczniowie podzieleni zostali na grupy: rada miasta, mieszkańcy oraz nauczyciele, rodzice i uczniowie gimnazjum walczący o to, by nie zlikwidowano szkoły. 14 uczniów przyglądało się konsultacjom i mogło zabierać głos w dyskusji (pełnili funkcję mieszkańców miasta).

Zajęciom towarzyszyły dwie prezentacje multimedialne: jedna była zapisem sondy ulicznej, podczas której katowiczanie wypowiadali się na temat przyszłości starego dworca, druga natomiast pokazywała najpiękniejsze zabytki, instytucje kultury i miejsca w Katowicach. Lekcje zostały przeprowadzone w sposób bardzo profesjonalny, z dbałością o szczegóły. Ściany klasy zaroiły się od postulatów mieszkańców i informacji związanych z tematami konsultacji.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach