Pomiń menu

Gazeta Wyborcza o Legionowskim Euro 2012

 

Mieszkańcy Legionowa będą uczyć się greckiego, gotować Fish & Greek i grać w "Dzikie poruszenie". Czemu? To tu zamieszka i będzie trenować podczas Euro 2012 grecka reprezentacja

– Że grecki kryzys? – zastanawia się Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa. – To nie miało znaczenia. Wiem, że z hotelem były twarde negocjacje, ale specjalnych ofert z powodu kryzysu nie składaliśmy. Na Legionowo chrapkę miały też inne reprezentacje (m.in. Dania), ale Grecja była pierwsza. I uparta – delegacja greckich działaczy do Legionowa przyjeżdżała dwa razy.

Prezydent Smogorzewski odebrał w poniedziałek od Grzegorza Laty pamiątkowe plateau dla gospodarzy centrów pobytowych reprezentacji Euro 2012. Wczoraj opowiadał dziennikarzom, jak miasto zamierza się przygotować do mistrzostw Europy. I zapowiadał, że Legionowo nie chce być już sypialnią Warszawy – stawia na sport. Powstała Arena Legionowo, na miejskim boisku została wymieniona płyta, wyremontowano szatnię, odnowiona ma być bieżnia. – To wszystko było planowane wcześniej i nie jest związane z Euro, ma później służyć mieszkańcom i KS Legionovia – tłumaczył. To na boisku Legionovii trenować będzie reprezentacja Grecji. Zamieszka w bliskiej Jachrance w czterogwiazdkowym hotelu Warszawianka. Warunki nie będą spartańskie. Drużyna wybrała dla siebie pokoje de luxe o najwyższym standardzie. Piłkarze będą mogli też korzystać z prywatnej plaży nad Zegrzem, bilardu, spa i aquaparku z 90-metrową zjeżdżalnią. Stołować będą się m.in w Chacie Góralskiej. – Z placu zabaw może nie będą korzystać, ale z klubu nocnego pewnie już tak – mówiła Magdalena Rdzenek z Warszawianki – Za to hotelowy bar zażyczyli sobie na wyłączność. Pewnie wieczorami będą świętować wygrane mecze.
– Przegrane! – oburzyli się trochę dziennikarze (mecz otwarcia Polska gra z Grecją).

– Mamy dylemat, bo kibicujemy Polsce, ale gościmy Grecję. Ale myślę, że miasto i powiat przygotują dla nich tyle atrakcji, że nie będą mieli sił na mecz z Polską – zdradził plan prezydent Smogorzewski.

Atrakcje mają wystartować już teraz i powoli zmieniać Legionowo w miejsce bardziej greckie. Grzegorz Gutkowski z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Legionowie zapowiedział, że od najbliższych zawodów sportowych zwycięzcom wręczane będą "wieńce laurowe jako symbol greckich igrzysk". Starosta legionowski Jan Grabiec obiecał foldery promocyjne, turystyczne i mapki dla kibiców.

A Anna Szczepłek, która kieruje miejskim marketingiem, dodała, że do lata mieszkańcom będą przybliżane kultura i język Grecji: – Zostanie rozegrany turniej piłkarzyków, będą spotkania z polskimi piłkarzami gwiazdami, międzyszkolne Euro i internetowa gra miejska "Dzikie poruszenie", ale szczegółów na razie nie zdradzę.

Miasto ma promować się też na billboardach, plazmach i w internecie przewodnim hasłem "Mamy piłkę". Nawet coroczne legionowskie zawody Fish & Grill w tym roku przechrzczą się Fish & Greek i i skupią się na kuchni greckiej.

Mieszkańcy Legionowa będą mogli wziąć też udział w konkursie na hasło dla greckiej reprezentacji. Hasło powita ją przy wjeździe do miasta. Klucze do bram prezydent Smogorzewski wręczy trenerowi drużyny Fernando Santosowi. Całe Legionowo będzie w greckich flagach.

– Ale polskich też – zastrzega prezydent Smogorzewski.

– Wspólnie z przedsiębiorcami z Legionowa będziemy znakować też miasto, żeby Grecy mogli trafić do punktów usług – dodaje Anna Szczepłek.

Do tego czasu na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Facebooku codziennie mają być prezentowane greckie słówka i "ciekawostki o Grecji". Ciekawostka na wtorek brzmiała tak (pisownia oryginalna): "Wiecie, że Grecka cywilizacja uchodzi za jedną z najstarszych w UE, tak samo jak język?

Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS