Pomiń menu

Legionowo czeka na Greków

Legionowo czeka na Greków

7 lut, 16:37 ASInfo

Piłkarze Grecji

fot. AFP

Reprezentacja Grecji, która zmierzy się z Polską na inaugurację Euro 2012 zamieszka w hotelu Warszawianka w Jachrance, a bazą treningową dla byłych mistrzów Europy podczas turnieju będzie Legionowo. – Zrobimy wszystko, aby Grecy czuli się u nas jak najlepiej – zadeklarował prezydent podwarszawskiego miasta Roman Smogorzewski.

Legionowo cieszyło się wielkim powodzeniem wśród ekip, które w czerwcu rozpoczną walkę na stadionach Polski i Ukrainy. – Chciało u nas zamieszkać 10 ekip. Przyjęliśmy zasadę, że kto pierwszy, ten lepszy. Pierwsi zgłosili się Grecy. Bardzo zawiedziony był trener Duńczyków Morten Olsen. Zainteresowanie zgłaszali także Anglicy, Francuzi, Irlandczycy, Norwegowie, Turcy czy Portugalczycy. Czyli także między innymi te drużyny, które ostatecznie nie zakwalifikowały się do turnieju – zdradził dyrektor miejscowego MOSiR-u Grzegorz Gutkowski.

– Legionowo kiedyś było nazywane sypialnią Warszawy. To jednak się zmieniło, nasze miasto stawia na sport. Naszym atutem jest m.in. siedziba Centrum Szkolenia Policji, to u nas podczas turnieju centralę będą miały służby mundurowe tak polskie, jak i zagraniczne. W związku z przyjazdem Greków za 240 tysięcy złotych wymieniliśmy ogrodzenie wokół stadionu miejskiego, na którym będą trenować. Wymieniliśmy nawierzchnię boiska (700 tys.), zmodernizowaliśmy przylegającą do stadionu drogę (300 tys.), wyremontowaliśmy szatnie (300 tys.), wyremontowana zostanie bieżnia lekkoatletyczna. Te inwestycje długo po zakończeniu turnieju będą służyć naszym mieszkańcom. Tak jak droga do Legionowa z Warszawy. Na pewno, gdyby nie Euro z budżetu państwa nie znalazłoby się 50 milionów złotych na jej wyremontowanie i nadal stalibyśmy w korkach – zauważył prezydent.

– Przez stronę MOSiR na Facebooku zamierzamy zacząć naukę języka greckiego. Zwycięzcy naszego corocznego biegu "Legionowskiej dychy" będą dekorowani wieńcami laurowymi na wzór igrzysk w starożytnej Grecji. 26 maja odbędzie się u nas festyn, podczas którego rozegramy mini mistrzostwa Europy dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych – dodał szef legionowskiego OSiR-u.

– Każdego miesiąca w szkołach będą odbywać się spotkania z gwiazdami polskiej piłki. W kwietniu uruchomimy internetową grę z elementami piłki nożnej i rozegramy Międzyszkolne Euro 2012 dla szkół ponadpodstawowych. W maju zostanie rozegrana gra miejska Mamy Piłkę dla dzieci i młodzieży z Legionowa. Na stronie www.legionowo.pl zostanie uruchomiona podstrona o tej nazwie. Uruchomione zostaną punkty informacyjne na terenie miasta. 2 czerwca podczas Dni Legionowa powitamy oficjalnie reprezentację Grecji, a na ręce trenera i ambasadora Grecji zostaną przekazane klucze do miasta. Nasze doroczne zawody w grillowaniu zwykle nazywane "Fish and grill" przemianujemy na "Fish and Greek". Uaktywnimy program "Legionowo porusza". Chcemy promować miasto, ale i sprawić, by Grecy nie żałowali, że do nas przyjechali – opowiadała Anna Szczepłek, w miejskim urzędzie specjalistka od marketingu.

– W całym powiecie mamy trzy tysiące miejsc noclegowych i hotelowych, już wpłynęły pierwsze rezerwacje. Przewidujemy codzienne eventy o charakterze nie tylko sportowym dotyczące Grecji. Będziemy wydawać folder w językach angielskim, rosyjskim i greckim. Myślimy o specjalnych grupach wolontariuszy. Cały teren zostanie udekorowany polskimi i greckimi flagami – zachwalał starosta Jan Grabiec.

Greccy piłkarze będą trenować na stadionie w Legionowie, ale siedzibę będą mieli w czterogwiazdkowym hotelu Warszawianka nad Zalewem Zegrzyńskim.

– Nasz hotel został wybrany spośród 21 wcześniej wyselekcjonowanych. Mamy bardzo eleganckie, oczywiście klimatyzowane pomieszczenia. Z 19 sal konferencyjnych Grecy dwie przeznaczyli na codzienne odprawy. Będą mieć do wyłącznej dyspozycji kręgielnię, bilard i bar. Do tego aquapark z 40-metrową zjeżdżalnią, co bardzo im się spodobało. Mamy 12 hektarów terenów zielonych.

Dodatkowym atutem jest, że z centrum Warszawy jedzie się tylko 35 minut. W marcu Grecy przyjadą na kolejną wizytację, ale wszystko jest już uzgodnione. Chcemy, by zostali u nas jak najdłużej. Życzymy im samych sukcesów. Oczywiście oprócz pierwszego spotkania z Polską – mówiła Magdalena Rdzanek, dyrektor do spraw sprzedaży i marketingu Centrum Kongresowego Warszawianka w Jachrance, gdzie przed wyjazdem na mistrzostwa Europy mieszkali reprezentanci Polski w piłce ręcznej.

 

 

Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS