Pomiń menu

Projekt „Tak dla SingleTrack” podpisany!

W sobotę 21.04. 2012 roku nastąpiło wspólne złożenie podpisów pod projektem „tak dla Single Track.

Swoje podpisy złożyli: Starosta Chrastavy Michael Canov, Starosta Hradka nad Nysą i równocześnie prezydent Euroregionu Nysa po czeskiej stronie, Martin Puta. Ze strony polskiej swój podpis złożył Jerzy Stachyra a dopełnił wagi dokumentu Prezydent Bolesławca, będący równocześnie Prezydentem Euroregionu Nysa po polskiej stronie. Sama uroczystość udokumentowania woli budowy tego rowerowego szlaku zgromadziła bardzo dużo gości polskich, czeskich i niemieckich. Starosta Chrastavy zapewnił, że podczas najbliższej wizyty u władz regionu libereckiego przedstawi zatwierdzony projekt hetmanowi Liberca. Zapewnił także, że niezwłocznie w jego urzędzie zostanie utworzony zespół do spraw związanych z budową singletracka. Zaś wraz ze stroną polską zostanie opracowany dwustronny projekt budowy ścieżki rowerowej i złożony do stosownych władz Zjednoczonej Europy z prośbą o wsparcie finansowe projektu.

Planowane jest, aby ścieżka prowadziła od Hradka /Nysą przez rejon Chrastavy aż do Lazne Libverda, gdzie połączy się z już istniejącym kompleksem ścieżek rowerowych kończących się, póki co, w Świeradowie Zdroju. Ze ścieżki rowerowej w okolicach Guślarza będzie odchodziła odnoga prowadząca przez Jasną Górę, Markocice, wzgórze Obserwator na bogatyńskie hałdy. Stamtąd, jeśli wyrażą na to zgodę władze Visnowej ścieżka znów zawędruje do Czech skąd być może dotrze aż do Zawidowa.

Jesteśmy po rozmowie z panem Miroslavem Balcarem przedstawicielem z  miejscowości Horni Vitkov. Umówiliśmy się, że szczyt wzgórza Guślarz czy jak kto woli Vychledy zostanie uporządkowany.  Obiecaliśmy swoją czyli naszych organizacji pomoc. Czesi dostarczą materiał a my wesprzemy swoją pracą. Tak więc czeka nas w najbliższym czasie wyprawa „budowlana” na szczyt.