Pomiń menu

Zakończyliśmy cykl spotkań z radnymi

Zakończyliśmy cykl spotkań z Radnymi, które realizowaliśmy w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Przez pięć kolejnych tygodni zapraszaliśmy Świętochłowiczan do dyskusji z samorządowcami o naszym mieście.

Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej, która umożliwiła nam organizację spotkań w każdej ze swoich filii, ukierunkowaliśmy dyskusję na problemy oraz sposoby ożywienia każdej z dzielnic naszego miasta. Pomogli w tym również zaproszeni przez nas Radni, którzy również reprezentowali każdą z dzielnic Świętochłowic:

Bożena Wojciechowska-Zbylut – Centrum,

Jadwiga Garbaciok – Chropaczów,

Zbigniew Nowak – Zgoda,

Urszula Owoc-Kania – Lipiny,

Rafał Świerk – Piaśniki.

Obok dyskusji o codziennych problemach poszukiwaliśmy sposobów na ożywienie każdej części miasta. Uczestnicy spotkań zgodzili się z proponowanym przez Wspólne Świętochłowice, nowym narzędziem aktywizacji mieszkańców. Tym narzędziem jest budżet partycypacyjny, który po uchwaleniu przez Radę Miasta dawałby każdej z dzielnic pulę np. 50000,- złotych (to nasza propozycja). O wykorzystaniu tej kwoty decydowaliby mieszkańcy wraz z radnymi danej dzielnicy. To mieszkańcy najlepiej wiedzą co jest najbardziej potrzebne w ich otoczeniu. Dlatego udział w dysponowaniu środkami na małe inwestycje zachęca do aktywnego uczestnictwa w życiu samorządowym oraz współdecydowania o przyszłości swoich dzielnic. Pomoc i współpraca Radnych w tym współdecydowaniu spowoduje poczucie, że radny jest naprawdę dostępny.

Dlatego rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod poparciem dla projektu uchwały ws.”Powołania Budżetu Partycypacyjnego”, która może wprowadzić to nowe, lecz sprawdzone narzędzie w życie. Na przełomie czerwca i lipca skierujemy do Kancelarii Rady Miasta projekt uchwały z nadzieją, iż świętochłowiccy Radni pozytywnie ocenią nasze starania o ożywienie dzielnic oraz mieszkańców naszego miasta.

Każdy kto popiera wprowadzenie w życie budżetu partycypacyjnego lecz nie zdoła podpisać się pod petycją w tej sprawie, może poprzeć nasze starania w sondzie, którą udostępniliśmy na naszej stronie: www.wspolneswietochlowice.pl Formularz sprawozdania cząstkowego_wzór