Pomiń menu

Fundusz sołecki – Petycja nr III

Petycja o podjęcie uchwały wyodrębniającej fundusz sołecki w Gminie Stara Biała. To już trzecia petycja - czy odniesiemy sukces TEGO NIE WIE NIKT Ale jedno jest pewne PODDAĆ SIĘ NIE MOŻEMY.

Wydaje mi się, że głównym powodem, który sprawił, że fundusz sołecki nie został wyodrębniony w przyszłorocznym budżecie naszej gminy było to, że zarówno radni jak i sołtysi nie doceniają lub nie znają możliwości, które stwarza on dla sołectw i ich mieszkańców.

Jedynym argumentem, który mieli na obronę swej decyzji było przekonanie, że „lepiej przeprowadzić jedną konkretną inwestycję niż rozdrabniać pieniądze na kilkanaście małych projektów”. Jest to bardzo słaby argument, ponieważ fundusz sołecki ma służyć czemuś więcej niż inwestycjom materialnym. Ma być inwestycją w lokalną kulturę, demokrację, w zaangażowanie mieszkańców na rzecz swojego miejsca zamieszkania, w budowę jego tożsamości i poczucia więzi z nim. To bardzo wiele, o wiele więcej niż jedna „konkretna inwestycja”.

Nie od dzisiaj bolączką całej Polski jest to, że obywatele są obojętni – uważają, że władza powinna wszystko zrobić za nich. Fundusz sołecki jest narzędziem, które ma zmieniać tą sytuację, ponieważ zaangażowanie mieszkańców w życie gminy jest drogą prowadzącą w linii prostej do jej rozwoju.

Mieszkańcy za pomocą funduszu sołeckiego nie tylko finansują swoje małe inicjatywy, ale przede wszystkim angażują się w życie społeczne. Podnoszą jakość życia na wsi. Fundusz Sołecki tworzy z ludzi prawdziwy kapitał do rozwoju gminy, który wystarczy jedynie odpowiednio wykorzystać.

Ludzie mający poczucie współodpowiedzialności za miejsce swojego zamieszkania są w stanie bardzo przyczynić się do jego rozwoju. Prawdziwa współpraca władz i mieszkańców zawsze przynosi duże efekty.

Zarówno radnym, jak i mieszkańcom, szczególnie zależy na rozwoju.
Właśnie dlatego żywię wielką nadzieję i liczę na to, że pomożecie nam zaangażować się w lokalną demokrację, a powodowani dobrymi doświadczeniami staniecie się pierwszymi zwolennikami funduszu sołeckiego, jako narzędzia rozwoju naszej gminy.
Z mieszkańcami należy współpracować.
Demokracja jest naszą przyszłością, a razem możemy więcej.

Treść petycji jeśli się podoba też może zostać wykorzystana przez każdego kto takiej potrzebuje.

Microsoft Word - petycja