Pomiń menu

Tak świętowano w Zamościu!

Święto Samorządu Lokalnego to czas aby przypomnieć mieszkańcom o ich prawach, a członkowie Stowarzyszenia "Projekt-Europa" chętnie spotykają się z nimi, aby być ich drogowskazem.

9 czerwca br. w Zamościu na Rynku Wielkim staną zielony (jak logo akcji MGMW) namiot, w którym zostało zorganizowane stanowisko Stowarzyszenia „Projekt-Europa”. Członkowie stowarzyszenia (Barbara Kolbus, Paweł Kalinowski, Katarzyna Kozłowska, Przemysław Kozłowski) wraz z Radnymi Miasta Zamość – Zofią Piłat, Rafałem Zwolakiem oraz Jerzym Zacharowem informowali mieszkańców o ich prawach, możliwościach współpracy z urzędem miasta, o możliwościach podejmowania inicjatywy lokalnej, a także możliwościach korzystania z serwisu NaprawmyTo.pl (serwis prezentowany był wręcz namacalnie, poprzez pokazanie on line sposobu dodawania konkretnego alertu). Nagłaśniany był również program Polska Cyfrowa Równych Szans.

Radni również skrzętnie zapisywali pytania od mieszkańców oraz ich uwagi co do życia w mieście. Wśród ważnych dla mieszkańców kwestii było zadbanie o peryferia miasta, walka z nielegalną sprzedażą wyrobów tytoniowych, wsparcie Zamojskiego Bractwa Rycerskiego przez Straż Miejską (np. nieupominanie za wystrzały z armat czy innej broni), należyte dbanie o roślinność w mieście czy też poprawa infrastruktury drogowej w mieście.

Prowadzony był quiz „Co się dzieje w naszym mieście”, w którym prócz mieszkańców i turystów wziął udział również Zastępca Wójta Gminy Zamość – pan Konrad Dziuba., pani Zofia Piłat (radna Miasta Zamość). Dzieci grały w grę planszową „Skok w kulturę”, która została przygotowana w roku ubiegłym przez Barbarę Kolbus, jako gra dydaktyczna poświęcona zagadnieniom związanym z życiem kulturalnym Zamościan.

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w obchodach Święta Samorządu Lokalnego otrzymywały Kartę Praw Mieszkańca, Narzędziownik Obywatelski, ulotkę poświęconą Inicjatywie Lokalnej, jak również publikację Instytutu Obywatelskiego: Miasto w działaniu.

„Punkt informacyjny” został odwiedzony przez zamojskie media (zamosc.tv, Gazetę Zamojską, Tygodnik Zamojski, Kronikę Tygodnia, Radio ESKA oraz Radio Lublin).