Pomiń menu

Intensywne wakacje i co dalej?

Za nami ostatni już piknik sąsiedzki, formalności związane z wnioskiem o inicjatywę, ostatnie wydarzenia plenerowe. Czy na tym etapie można mówić już o zmianie? Czy działanie na rzecz parku przyniosło dalsze konsekwencje?

To oczywiście nie koniec naszego zadania – wkracza ono w najbardziej wymagający okres. Co się zmieniło w ciągu tych paru miesięcy? Co dalej z inicjatywą?

Pikniki letnie pn. Sąsiedzkie soboty, to cykliczne spotkania mieszkańców słupskiego Podgrodzia. W związku z realizacją inicjatywy lokalnej w centrum dzielnicy jaką stanowi park, mieszkańcy postanowili zrobić coś od siebie dla innych organizując imprezy integracyjne. Park to miejsce spotkań, sąsiedzi widują się tutaj często, ale zazwyczaj kończy się na powitaniach bądź wymianie uśmiechu. Pikniki były alternatywą dla telewizora i samotnego przesiadywania w domach. Pogoda była różna, więc mieszkańcy wykorzystywali każdą chwilę na spędzenie czasu wśród zieleni i z ludźmi, których łączy ich naprawdę wiele. Poukrywaliśmy się w swoich domach, zbudowaliśmy fortyfikacje, w których czujemy się bezpiecznie, oddaliliśmy się od ludzi, oduczyliśmy się życzliwości i czasem nawet nie wiemy kto mieszka obok nas. Pikniki były okazją, aby wspólnie się spotkać, pogrillować, pobawić i porozmawiać o wspólnych problemach. Każdy piknik przyniósł inne atrakcje dla najmłodszych, występy młodych, słupskich artystów. Słupszczanie mogli usiąść na kocu, poczytać książki z mobilnej biblioteczki, pograć w gry planszowe, badmintona czy piłkę siatkową. Mogli również korzystać z grilla, wziąć udział w konkursach i grach. Ale przede wszystkim mogli  poznać swoich sąsiadów, porozmawiać  z  nimi i wspólnie zastanowić się nad przestrzenią jaka ich otacza, zastanowić się nad tym co można zrobić dla siebie i innych.  Sąsiedzkie soboty były odpowiedzią na  brakujące w naszym mieście spontaniczne akcje, imprezy, które by aktywizowały mieszkańców, pobudzały do kreatywnych działań i dawały poczucie przynależności do jakiejś wspólnoty.

Co dalej? Z pewnością warto wykorzystać potencjał, który nagromadził się podczas tych pikników. Pomoc przy inicjatywie to nie tylko chęci do pracy przy poprawie infrastruktury, to praca na rzecz całej okolicy, rozmowa o wspólnych problemach, brakach, którym można zaradzić.

Chęci mieszkańców i włodarzy miasta sprzyjają inicjatywie. Wraz z grupą inicjatywną zgłosiliśmy propozycje poprawy nawierzchni drogowej w ramach budżetu obywatelskiego, plany związane z rewitalizacją dzielnicy i ożywianiem przestrzeni miejskiej zostały zgłoszone w ramach prac Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego, w październiku dzięki realizacji inicjatywy odbędą się wykłady i warsztaty związane z przestrzenia miejską przygotowane przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju. W dalszym ciągu czekamy na decyzję w sprawie dofinansowania inicjatywy lokalnej przez Miasto Słupsk, nie mniej jednak ograniczony budżet inicjatyw nakłonił nas do szukania nowych możliwości sfinansowania projektu: Przyjazne Podgrodzie.

Co jeszcze?

– Na 25.09 i 9.10 zaplanowaliśmy konsultacje społeczne z mieszkańcami dotyczące zmiany w obrębie całego obszaru Podgrodzia. Planujemy zaprosić pracowników Wydziału Rozwoju i Inwestycji UM. To, co zostanie wypracowane podczas spotkań z pewnością pomoże nam i podczas warsztatów z PZR i podczas dalszych prac.

– Pod koniec września planujemy spotkanie z Partnerami w celu wypracowania kolejnych działań

– W okresie od października do grudnia planujemy serię warsztatów twórczych i zabaw tematycznych dla dzieci z okolic Podgrodzia

– W listopadzie planujemy kolejne wydarzenie plenerowe pn. II Słupskie Dziady, czyli antyhalloween powiązane (mamy nadzieję) z otwarciem parku po pracach remontowych

Zdjęcia z pikników i innych wakacyjnych przedsięwzięć w parku można zobaczyć na stronie: www.inspiruj.org