Pomiń menu

Media o inicjatywie uchwałodawczej w Mielcu

Lada dzień w biurze Rady Miasta Mielca zostanie złożony wniosek o wpisanie inicjatywy uchwałodawczej do statutu gminy miejskiej. Tymczasem na ten temat w lokalnym tygodniku Korso powstał obszerny artykuł na ten temat.

Anna Bratek i Kinga Bielec z Grupy Inicjatyw Mieszkańców Mielca, zanim Grupa zaczęła zbierać podpisy, poinformowały o inicjatywie przewodniczącego Rady Miasta. Ten studził emocje mówiąc, żeby nie przesadzać z demokracją. W artykule przewodniczący Jan Myśliwiec mówi też o rozbierznościach w interpretacji przepisów prawa, które dopuszczają wpisanie inicjatywy uchwałodawczej do statutu gminy.

Inicjatywa jest traktowana przez Grupę IMM  jako poszerzenie demokracji, jako forma zaangażowania mieszkańców we współtworzenie miasta, kreowanie przestrzeni w której żyją, pracują, wychowują swoje dzieci.

Są też radni, którzy poparli inicjatywę. Organizatorzy ten akcji czekają jednak na oficjalne głosowanie Rady Miejskiej nad tym wnioskiem.

– Nie wierzę, że po wprowadzeniu takiej zmiany do statutu Gminy Miejskiej Mielec, Biuro Rady zostało by zasypane propozycjami uchwał. Ludzie nie angażują się aż tak w życie swojego miasta i wolą siedzieć na przysłowiowej połamanej ławce narzekając, że jest taka połamana niż zrobić coś, aby to zmienić. Z drugiej strony jest też wąska grupa świadomych obywateli, którzy zapewne skorzystaliby z takiej możliwości. Naszym zdaniem Rada powinna wysłuchiwać zdania społeczeństwa, które chce z nią współpracować, które chce kreować to miasto, a nie tylko narzekać. Uważam, że przyjęcie tej propozycji zmiany statutu byłoby potwierdzeniem, że Rada jest otwarta na społeczeństwo obywatelskie – podsumowuje w artykule Anna Bratek koordynatorka Inicjatywy w Mielcu.