Pomiń menu

Na ostatniej sesji w Zamościu

Już dawno nie widzieliśmy aby radni zabierali tyle razy głos w sprawie jednej uchwały.

W dniu wczorajszym (tj. 26.05.2014) odbyła się Sesja Rady Miasta Zamość, której jednym z punktów było głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie wprowadzenia regulaminu Budżetu Obywatelskiego w Zamościu.

Wielu radnych zabrało głos. Wypowiadali się na temat zalet, jak i wad budżetu. Niestety mało który odniósł się do konkretnych puntów uchwalanego regulaminu. Niektórych radnych wypowiedzi świadczyły niestety, że nawet go nie przeczytali lub zrobili to bez zrozumienia.

Głos zabrał również prezydent miasta tonując wypowiedzi radnych.

W pewnym momencie o głos upomnieli się przewodniczący osiedli, którzy poczuli się urażeni przede wszystkim wypowiedzią radnej Joanny Budzyńskiej, która sugerowała iż ich aktywność w zakresie prac nad BO i jego wprowadzeniem w mieście jest niedostateczna.

Ostatecznie uchwała została podjęta. Na 22 radnych (w skład Rady Miasta Zamość wchodzi 23 radnych) obecnych podczas sesji tylko 2 zagłosowało przeciw: Jerzy Nizioł oraz Jacek Danel. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

W jednym z pierwszych punktów sesji prezes naszego stowarzyszenia – Barbara Kolbus, zaprosiła Władze, Radnych oraz wszystkich mieszkańców do udziału w Święcie Samorządu Lokalnego, które odbędzie się 7 czerwca br. na starym mieście. Jego tematem przewodnim będą prawa i obowiązki mieszkańców oraz oczywiście budżet obywatelski i możliwość podejmowania inicjatywy lokalnej.

W Biurze Rady zostawiliśmy dla radnych i przewodniczących osiedli raporty, pt. Budżet Partycypacyjny wydane przez Instytut Obywatelski.