Pomiń menu

Roztocze.net dokonuje pierwszego podsumowania zamojskiego BO

Do 15 lipca mieszkańcy Zamościa mogli zgłaszać pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Do urzędu wpłynęło równo 60 wniosków. roztocze.net podsumowuje pierwszy etap

60 pomysłów

Budżet obywatelski spowodował duże zaangażowanie mieszkańców zamojskich osiedli.

Mieszkańcy i zarządy osiedli nadsyłali swoje pomysły do 21 lipca. Najwięcej wniosków nadesłano z osiedli: Zamojskiego, Planty i Orzeszkowej-Reymonta, ale były też takie miejsca, skąd do ratusza spłynęło tylko po jednym wniosku.

Złożone wnioski najczęściej dotyczą różnych aspektów funkcjonowania miasta. Mieszkańcy chcą remontów i modernizacji nawierzchni dróg, budowy siłowni plenerowych czy placów zabaw.
– Następny etap realizacji budżetu obywatelskiego to weryfikacja tych wniosków pod względem formalnym – mówi Karol Garbula, sekretarz UM Zamość. – Od sierpnia komisja powołana w tym celu przez pana prezydenta, będzie oceniała czy wnioski spełniają odpowiednie kryteria zapisane w regulaminie budżetu obywatelskiego. Następnie wnioski, które te kryteria spełnią, będą poddane pod głosowania na zebraniach osiedlowych, które odbędą się na przełomie lutego i marca przyszłego roku – wyjaśnia Garbula.

Sekretarz miasta dodaje, że dla przypomnienia o specjalnych zebraniach dotyczących budżetu obywatelskiego na początku roku ruszy kampania informacyjna.
– 60 wniosków w pierwszej pilotażowej edycji budżetu obywatelskiego, to dobry wynik – wstępnie podsumowuje sekretarz miasta i zapowiada, że wnioski, które zostaną przegłosowane przez mieszkańców zostaną zrealizowane do końca 2015 roku, a w przyszłym roku na mieszkańców czeka nowa edycja budżetu obywatelskiego i zgłaszanie kolejnych uwag, i pomysłów.

– Zatrzęsienia wniosków nie było – mówi z kolei Barbara Kolbus ze Stowarzyszenia „Projekt Europa” zaangażowana w aktywizację mieszkańców, m.in. w sprawie budżetów partycypacyjnych. – Można powiedzieć, że 60 wniosków to całkiem nieźle, ale dzieląc je na 16 osiedli… – nie kończy zdania Kolbus, która również ma nadzieję, że coraz więcej osób będzie włączać się w coroczne budowanie budżetu obywatelskiego.

źródło: roztocze.net

 

roztoczenet