Pomiń menu

Nie przegap wyborów, akcja profrekwencyjna – Nowy Tomyśl

Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne skupione wokół Niezależnego Forum Nowego Tomyśla organizują akcję profrekwencyjną pod hasłem "Nie przegap wyborów".

Pomysłodawcami akcji profrekwencyjnej i jej głównym kołem zamachowym są lokalni społecznicy i entuzjaści budowy społeczeństwa obywatelskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest podjęcie działań mobilizujących społeczność lokalną do świadomego podejmowania decyzji w wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada.

Na czas akcji „Nie przegap wyborów” Niezależne Forum NT przedstawiło swą wyborczą odsłonę pod nazwą Niezależni Wyborcy Nowego Tomyśla. Wokół przedsięwzięcia swoje działania skupiły również organizacje pozarządowe i grupy nieformalne związane z gminą Nowy Tomyśl. Zachęcone rozmachem i słusznością idei zaangażowali się między innymi:

Na realizację swoich pomysłów Niezależne Forum otrzymało mikrodotację w wysokości 5000 złotych. Źródłem finansowania jest Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Pieniądze przyznane zostały w ramach konkursu dotyczącego projektu „Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa”, organizowanego przez Centrum PISOP – http://www.pisop.org.pl w Lesznie.

W uzupełnieniu do poprzedniej publikacji przedstawiamy drugą część działań akcji, mających na celu zwiększenie świadomości wyborczej nowotomyślan.

1. Zorganizowane zostały cykle spotkań z kandydatami na stanowisko burmistrza gminy Nowy Tomyśl. W ciągu czterech tygodni odbyliśmy 8 spotkań z udziałem publiczności. Część konferencji odbyło się w Nowotomyskim Domu Kultury, pozostałe zaś w Wiejskim Domu Kultury w Borui Kościelnej. Należy zwrócić uwagę, że zarówno mieszkańcy miasta jak i mieszkańcy obszarów wiejskich mieli znakomitą okazję do zbliżenia się do kandydatów, zadanie trudnych i ważnych dla nich pytań, przekonanie się jak wypada kandydat w bezpośrednim kontakcie z publicznością.

Jak się okazuje planowane spotkania cieszyły się dużą popularnością. Dopisująca frekwencja zapełniła półtoragodzinne wystąpienie pytaniami od publiczności oraz organizatorów. Kandydatom mogły towarzyszyć dwie osoby z komitetów wyborczych, które razem z kandydatem zasiadały naprzeciw publiczności i miały prawo uzupełniania wypowiedzi kandydata na stanowisko burmistrza.

IMG_6355

IMG_6035

IMG_6051

Oprócz samego wystąpienia, nagrane zostały krótkie sceny, gdzie kandydaci mogli podzielić się wrażeniami przed i po spotkaniu, które później w formie zajawek promowały pełne nagrania. Ze względu na ograniczony czas spotkania (1,5h) przyjęta została forma maksymalnie 30 sekund na zadanie pytania oraz 1,5 minuty na odpowiedź kandydata. Dopuszczona została polemika z kandydatem, tak aby reflektant odpowiadał na temat i wyłącznie w ramach zadanego pytania. Pytania zadawane przez osoby związane z kandydatem lub pochodzące z komitetów wyborczych nie były dopuszczane do głosu.

IMG_6158

Spotkania zostały przez nas nagrane oraz udostępnione w całości na stronach internetowych Forum, profilu YouTube oraz Facebooku.

http://forum-nowytomysl.pl/viewforum.php?f=78

https://www.youtube.com/channel/UCbVS-iYIhQfLeEdokgbxNFg/playlists

https://www.facebook.com/pages/Nie-Przegap-Wybor%C3%B3w-Masz-G%C5%82os-Masz-Wyb%C3%B3r/1471098653171272

2. Ciekawą inicjatywą i jednocześnie strzałem w dzisiątkę stał się Przedwyborczy Turniej Bowlingowy. W szranki stanęli reprezentanci komitetów wyborczych poszczególnych kandydatów na stanowisko burmistrza Nowego Tomyśla. Składy drużyn zostały wymieszane, co pozwoliło poszczególnym komitetom zbliżyć się do siebie i mimo emocji przedwyborczych siły zostały połączone ku wspólnemu celowi, zdobycia największej ilości punktów. Jak się okazuje nic tak nie jednoczy jak wspólny wysiłek, dobra zabawa i uśmiechy rozbawionych polityków. Przy okazji zaś mieliśmy okazję przekonać się, że kandydaci jak każdy mają różne amplitudy charakterów, zwłaszcza gdy są zrelaksowani i z dala od mediów. Było to świetne doświadczenie, nie tylko dla organizatorów, lecz również dla pretendentów do rady miasta.

bowling

3. W Nowym Tomyśli zainstalowane zostały nieduże bilboardy promujące nasze przedsięwzięcie. W 12 strategicznych punktach i ciągach komunikacyjnych stanęły instalacje, mające na celu zachęcać mieszkańców gminy do czynnego uczestnictwa w wyborach samorządowych.

IMG_6196

Oprócz wieloformatowych plakatów w samym centrum miasta powstała urna wyborcza, firmująca symboliką akcję “Nie przegap wyborów”. Była to miła odmiana dla mieszkańców gminy i spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem. W zalewie niezliczonych plakatów wyborczych, patrzących na nas zewsząd oczu kandydatów do rady powiatu i gminy, billboardy zachęcające do udziału w wyborach samorządowych odcinały się przekazem od otoczenia.

banner_nie_przegap_fio_pisop_001

4. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych odcinków z cyklu “Wyborczy Suchar”. Tym razem odważny Batman, niezgrabny Hulk i niezwykle zdeterminowani czterej pancerni (i pies) w bezpardonowy sposób zarysują potrzebę oddania głosu w nadchodzących wyborach. Zastosowane przez autora animacji groteskowe podejście do tematu w niezwykły sposób dowodzi, że każdy z nas jest superbohaterem, każdy głos jest ważny, każdy głos się liczy.

P1730800

Poniżej wyborne przygody pancerniaków:

https://www.youtube.com/watch?v=gUqezkTGj_Q

oraz pełna playlista Wyborczych Sucharów:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLozX8MgAX0bIMcMJxLVI2lFc-uHsOoKNj

5. Przygotowania do wyborów samorządowych to nie tylko współpraca z kandydatami do rady gminy i aspirantami na stanowisko burmistrza Nowego Tomyśla. W znaczący sposób staramy przyczynić się do zwiększenia frekwencji w nadchodzących wyborach. Wykorzystaliśmy do tego szereg ulotek kolportowanych na spotkaniach z mieszkańcami oraz w popularnych miejscach gromadzących nowotomyślan. Już po 2 tygodniach aktywności w gminie idea stała się rozpoznawalna a przede wszystkim przestała byc mylona z akcjami komitetów wyborczych.

Istotnym dodatkiem do całego przedswięwzięcia stały się materiały rozpowszechniane w kontekście ogólnopolskiej akcji “Masz głos, masz wybór”. Wśród nich znalazły się niezastąpione ulotki, “Karty praw mieszkańca” oraz “Narzędziowniki obywatelskie”. Okazuje się, że właściwie przygotowe materiały, ubrane w zgrabną formę i prosty przekaz są o wiele skuteczniejsze niż jakakolwiek kampania społeczna.

PLAKAT_4

W regularnych odstępach czasu przeprowadziliśmy akcję plakatowania. Przedwyborcza zachęta znalazła się nie tylko na tablicach i słupach ogłoszeniowych, lecz także w witrynach sklepów, punktów usługowych i przedsiębiorstw.

6. Nadal zachęcamy do wzięcia udziału w przedwyborczym quizie wiedzy o samorządzie. Celem przedsięwzięcia jest podjęcie działań mobilizujących społeczność lokalną do świadomego podejmowania decyzji w wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada. Wersja online quizu wystartowała 3 listopada na stronie Niezależnego Forum Nowego Tomyśla.

http://forum-nowytomysl.pl/quiz/

Przygotowany przez nas quiz sprawdzi Twoją wiedzę na temat samorządu lokalnego. Test opiera się na zestawie pytań opracowanych przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Uprzednio dostosowaliśmy je do naszego lokalnego samorządu oraz skonsultowaliśmy ze specjalistami z nowotomyskiego urzędu miasta.

quiz

Wśród najlepszych odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody książkowe. Wyniki quizu, statystyki oraz informacje o nagrodach opublikowane zostaną na łamach Forum już 17 listopada.

quiz1

Obecnie jesteśmy już za półmetkiem quizu. Największa ilość poprawnych odpowiedzi oscyluje wokół 80-93%. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że quiz rozwiązał również jeden z kandydatów na burmistrza (100% poprawnych odpowiedzi). Dotychczasowe wyniki prezentuje załączony wykres.

quiz2

7.. Otrzymaliśmy odpowiedzi na zestaw 12 pytań skierowanych do wszystkich kandydatów na radnych. Dostarczono je drogą elektroniczną za pośrednictwem komitetów wyborczych. Odpowiedzi zostały opublikowane na łamach Niezależnego Forum Nowego Tomyśla w działach dedykowanych poszczególnym okręgom wyborczym.

http://forum-nowytomysl.pl/viewforum.php?f=79

Przygotowane pytania poruszają zagadnienia dotyczące najważniejszych projektów do realizacji w przyszłej kadencji oraz konkretnych rozwiązań dla macierzystych okręgów wyborczych. Istotną informacją są planowane dyżury, częstotliwość kontaktów z mieszkańcami, udostępnienie adresu email lub telefonu na potrzeby nie cierpiące zwłoki.

8. Jedna z wszechstronnych użytkowniczek Niezależnego Forum Nowego Tomyśla przygotowała nam miłą niespodziankę. Otóż logo akcji “Masz Głos, Masz Wybór” odwzorowane zostało jako rękodzieło, w postaci zgrabnej materiałowej plakietki z wyhaftowanymi znakami szczególnymi akcji profrekwencyjnej. Serce rośnie – dziękujemy.

plakietka

Zdjęcia turnieju bowlingowego dzięki uprzejmości Dagmara Burzyńska Photography

http://www.d-b.iportfolio.pl/