Pomiń menu

Nie przegap wyborów, akcja profrekwencyjna – Nowy Tomyśl

Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne skupione wokół Niezależnego Forum Nowego Tomyśla organizują akcję profrekwencyjną pod hasłem "Nie przegap wyborów".

Pomysłodawcami akcji profrekwencyjnej i jej głównym kołem zamachowym są lokalni społecznicy i entuzjaści budowy społeczeństwa obywatelskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest podjęcie działań mobilizujących społeczność lokalną do świadomego podejmowania decyzji w wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada.

forum-profil

Na czas akcji „Nie przegap wyborów” Niezależne Forum NT przedstawiło swą wyborczą odsłonę pod nazwą Niezależni Wyborcy Nowego Tomyśla. Wokół przedsięwzięcia swoje działania skupiły również organizacje pozarządowe i grupy nieformalne związane z gminą Nowy Tomyśl. Zachęcone rozmachem i słusznością idei zaangażowali się między innymi:

Na realizację swoich pomysłów Niezależne Forum otrzymało mikrodotację w wysokości 5000 złotych. Źródłem finansowania jest Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Pieniądze przyznane zostały w ramach konkursu dotyczącego projektu „Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa”, organizowanego przez Centrum PISOP – http://www.pisop.org.pl w Lesznie.

Poniżej przedstawiamy pierwszą część działań podjętych przez organizatorów, mających na celu zwiększenie świadomości wyborczej nowotomyślan.

1. W pierwszym kroku powstała ankieta dedykowana ustępującym radnym. Ankieta, którą otrzymali radni zawiera 18 pytań i ma przybliżyć pracę radnych, a raczej podsumować to, czego dokonali w mijającej kadencji.

Impulsem do stworzenia takiej listy pytań była dyskusja na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla. Forumowicze zaproponowali, aby radnym umożliwić przedstawienie nie tylko swoich dokonań, ale również pomysłów i propozycji dotyczących naszej gminy. Wśród pytań dominowały zagadnienia związane z polityką lokalną, przekładające się na najważniejsze dla gminy inicjatywy oraz uchwały. W drugiej zaś kolejności zainteresowaniem cieszą się sprawy kontaktu radnych z mieszkańcami oraz znajomość własnego elektoratu, jego trosk i potrzeb.

2. Kolejnym etapem było przygotowanie pytań do kandydatów na stanowisko burmistrza Nowego Tomyśla, na które mogliby odpowiedzieć na łamach Niezależnego Forum. W ten sposób udało się poruszyć wszystkie palące mieszkańców problemy a każdy z kandydatów miał możliwość przeanalizowania ich i przygotowania solidnej odpowiedzi.

Nie ulega wątpliwości, że kandydaci, którzy zgodzili się na publikację swoich odpowiedzi wykazali się dużą odwagą, bowiem konfrontacja własnych przekonań i planów z oczekiwaniami mieszkańców nie zawsze stanowi równoległy tor.

Wśród poruszanych zagadnień znalazły się takie punkty jak: powody kandydowania na stanowisko burmistrza, budżet i zadłużenie gminy, oświata i próba jej reorganizacji, rozszerzanie granic miasta, stosunek do straży miejskiej, ścieżki rowerowe, inwestycje i komunikacja.

Jeszcze trwającą dyskusję można śledzić w wyborczym wątku Niezależnego Forum Nowego Tomyśla

http://forum-nowytomysl.pl/viewforum.php?f=77.

3. Przygotowano również zestaw 12 pytań skierowanych do wszystkich kandydatów na radnych. Dostarczono je drogą elektroniczną za pośrednictwem komitetów wyborczych. Odpowiedzi będą publikowane na łamach Niezależnego Forum Nowego Tomyśla.

http://forum-nowytomysl.pl/viewtopic.php?f=77&t=4557

Przygotowane pytania poruszają zagadnienia dotyczące najważniejszych projektów do realizacji w przyszłej kadencji oraz konkretnych rozwiązań dla macierzystych okręgów wyborczych. Istotną informacją są planowane dyżury, częstotliwość kontaktów z mieszkańcami, udostępnienie adresu email lub telefonu na potrzeby nie cierpiące zwłoki. Ważnym elementem jest deklaracja przyszłych radnych czy chcą partycypować w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego i między innymi jak zapatrują się na imienne rejestrowanie głosowań i obecności na sesjach rady miasta.

W ten sposób mamy możliwość poznania kandydata, jego planów związanych z regionem i szeroko pojętym fyrtlem, w skład którego wchodzą jego wyborcy. To idealna sytuacja dla niezdecydowanych.

4. W następnym kroku powstały nagrania wywiadów, publikowane nie tylko na łamach Niezależnego Forum, lecz także na platformie YouTube oraz bardzo poczytnym w gminie portalu informacyjnym – PNT.INFO.PL. Przygotowane filmy zawierają prezentację swojej osoby dokonaną przez każdego z kandydatów na stanowisko burmistrza. Dodatkowo znajdują się także wypowiedzi na tematy najbardziej pobudzające wyobraźnię mieszkańców gminy Nowy Tomyśl.

Screenshot - 16.10.2014 - 21:24:39 Screenshot - 16.10.2014 - 21:24:11 Screenshot - 16.10.2014 - 21:19:31 Screenshot - 16.10.2014 - 21:18:21

Mieszkańcy mają okazję poznać poglądy kandydatów na rozmaite kwestie związane z funkcjonowaniem gminnego samorządu. Mamy okazję przekonać się, którzy kandydaci odpowiadają z lekkością, a którym niektóre zagadnienia mogą sprawić trudności. Istotny jest fakt, że wszyscy kandydaci mieli czas na przygotowanie się do nagrań.

Wszystkie opublikowane dotychczas wywiady dostępne są na profilu Niezależnego Forum Nowego Tomyśla

https://www.youtube.com/channel/UCbVS-iYIhQfLeEdokgbxNFg/videos

5. Zdecydowanie najbardziej rozluźniającym elementem, wywołującym uśmiech na twarzy oglądającego są Wyborcze Suchary

http://forum-nowytomysl.pl/viewtopic.php?f=78&t=4551

Jest to cykl humorystycznych filmików, których zadaniem jest w dowcipny i figlarny sposób zachęcić odbiorcę do udziału w wyborach.

Screenshot - 16.10.2014 - 21:30:30 Screenshot - 16.10.2014 - 21:38:51 Screenshot - 16.10.2014 - 21:40:47 Screenshot - 16.10.2014 - 21:42:01

Myślą przewodnią i wspólnym elementem wszystkich publikowanych do tej pory pozycji są starania popularnych superbohaterów, aby oddać głos wyborczy i spełnić obywatelski obowiązek. I tak w plejadzie wyborczych herosów spotkamy Iron Mana, Spidermana, Supermana i zamaskowanego ninję.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że animacje wykonane zostały metodą poklatkową za pomocą klocków Lego. Magiczny charakter całości nadaje dość młody wiek forumowicza, które ów produkcje samodzielnie zaaranżował, sfilmował i zmontował. To znakomita wisienka na torcie składająca hołd memowi “Wyborny suchar milordzie”.

6. Zachęceni przez Katarzynę Rakowską, koordynatora ogólnopolskiej akcji profrekwencyjej, dołączyliśmy do Masz Głos, Masz Wybór. Otrzymaliśmy juz komplet materiałów przedwyborczych tj. plakaty, ulotki, narzędziowniki obywatelskie i karty praw mieszkańca. Będziemy je propagować na spotkaniach mieszkańców gminy z kandydatami oraz na innych imprezach przedwyborczych.

Uruchomiliśmy profil prowadzonej przez nas akcji na portalu Facebook. Zapraszamy do odwiedzin i śledzenia naszych działań.

Nie Przegap Wyborów, Masz głos Masz Wybór

https://www.facebook.com/pages/Nie-Przegap-Wybor

forum-profil-facebook

7. Oprócz materiałów przygotowanych przez koordynatorów “Masz głos, masz wybór” przygotowaliśmy również własne plakaty. Cyklicznie będą zdobić Nowy Tomyśl by przypomnieć o tak ważnym wydarzeniu jakim są wybory samorządowe. Poprzez zręczną formę i czytelny przekaz chcemy dotrzeć do ludzi młodych i jeszcze nie zdecydowanych. Pod hasłem “Nie przegap wyborów. Twój głos jest ważny” zawarliśmy główną ideę i cel naszych starań.

   PLAKAT_1PLAKAT_4PLAKAT_2 PLAKAT_3

Naturalnie to jeszcze nie wszystko. W nadchodzącym czasie odbędą się cykle spotkań z kandydatami na stanowisko burmistrza. Spotkania będą przez nas nagrywane i upublicznione. W następnej części relacji przedstawimy akcję plakatowania, internetowy quiz online o samorządzie, ankietę przesłaną do komitetów wyborczych mającą przybliżyć mieszkańcom profile kandydatów do Rady Gminy, przedwyborczy turniej bowlingowy gdzie uczestnikami będą wszystkie komitety wyborcze oraz kolejne odsłony sucharów wyborczych.

spotkania-przedwyborcze przedwyborczy-turniej-bowlingowy