Pomiń menu

Sprawdziliśmy lokale wyborcze!

Rzecznicy dostępnych wyborów raz pracownicy Fundacji w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór oraz projektu "Pełnosprawny wyborca" przeprowadzili badanie dostępności lokali wyborczych przed wyborami samorządowymi. Wnioski nie są zbyt optymistyczne!

Wybory samorządowe już za nami. W prawdzie system informatyczny PKW padł, ale na szczęście demokracja zbytnio na tym nie ucierpiała (wbrew złowieszczym przepowiedniom niższych i wyższych polityków różnych orientacji), mamy 47% frekwencję w I turze i prawie 40% w II. Już możemy szykować się na kolejne wyborcze rozdanie.

W ramach projektu „Pełnosprawny wyborca” oraz akcji Masz Głos, Masz Wybór po raz drugi przeprowadziliśmy kontrole lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tym razem nie tylko w Krakowie! Zebraliśmy 90 ankiet z 5 miast w Polsce (oczywiście najwięcej w Warszawie i Krakowie, ale dużym zaangażowaniem wykazała się także Rzeczniczka dostępnych wyborów z Zamościa).

W załączniku raport wraz z załącznikami!

Ogólne wnioski nie są zadowalające, większość lokali nie  spełnia warunków minimalnej dostępności. Niestety, mimo wielu udogodnień, osoby z niepełnosprawnościami nie są w stanie w 100% samodzielnie dotrzeć do urny wyborczej i oddać swój głos. Smuci fakt, iż wybory samorządowe, które de facto powinny być najważniejsze w demokracji (i odpartyjnione), są tak bardzo lekceważone (przez polityków urzędników i wyborców). Dostęp do informacji wyborczej kandydatów był zerowy, a na nasze pytania zadane 34 kandydatom na prezydentów miast w II turze, odpowiedziały 4 osoby (http://www.pelnosprawnywyborca.firr.org.pl/34-kandydatow-i-4-odpowiedzi/)!

Niestety po raz kolejny potwierdziliśmy brak odpowiedniego przygotowania członków komisji wyborczych (zdarzały się przypadki, gdy komisja nie wiedziała, że pracuje w lokalu dostępnym dla OzN). Ich niewiedza dotyczyła nie tylko warunków, jakie powinny być w lokalu wyborczym, ale także znajomości przepisów prawnych. Co pocieszające, dzięki naszej akcji, wiele osób (mimo stresu) mogło dopytać, jak przygotować lokal, by rzeczywiście był dostępny dla wszystkich.

Wniosek podsumowujący jest taki, że mamy co robić i co zmieniać! Zatem kolejne wybory z pewnością będą jeszcze bardziej pracowite.

FIRR kontrola_lokali_15-16.11 FIRR kontrola_lokali_załącznik_1 FIRR kontrola_lokali_załącznik_2