Pomiń menu

Budżet obywatelski w Szamotułach i pierwsze inicjatywy obywatelskie.

Inicjatywa obywatelska, a budżet obywatelski. Nabieramy tempa. Pierwsza inicjatywa obywatelska, która może zostać zrealizowana ze środków budżetu obywatelskiego.

Wiemy, że coś niedobrego dzieje się z parkiem i chcemy to zmienić!

Park zazwyczaj świeci pustkami. Wielkim odstraszaczem są śmieci, nierówna nawierzchnia i niewielka ilość latarni oświetleniowych. My też bardzo rzadko spędzamy tam czas.

Jak można ratować Park Zamkowy?

park

Przede wszystkim stwórzmy przestrzeń dla mieszkańców, wyrównajmy chodnik, odejdźmy od formy asfaltu czy kostki brukowej. Obecnie istnieją przyjazne dla oka nawierzchnie, które sprzyjają poruszaniu się z wózkiem i są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Przydałyby się również nowe kosze na śmieci oraz lepsze oświetlenie, obecne sprzyja jedynie szybkim przemknięciu głównym deptakiem.

Zbudujmy zakątki z różnorodną roślinnością. Odkrawajmy park, a przy okazji uczmy się czegoś nowego o roślinności oraz o wielkich postaciach szamotulskiej historii, takich jak Maksymilian Ciężki, od razu myślimy tutaj o organizacji krótkiego kursu kryptologii oraz o tajnikach enigmy. Warto również wspomnieć o Edmundzie Calliera, dzięki któremu możemy przenieść się w burzliwe lata powstania styczniowego.

Pamiętajmy o czworonogach, kilka psich stacji z uzupełnionymi workami, może pomóc nam skutecznie zapobiegać przykrym niespodziankom, jakie mogą nas spotkać podczas spaceru.

Organizujmy więcej inicjatywy społecznych, które będą przyciągać mieszkańców do parku. Wielkie grillowanie, śniadanie na trawie, wieczorek muzyczny, film na rzutniku, piknik, pogadanki o historii Szamotuł, wspólne granie w gry planszowe… My sami mamy mnóstwo pomysłów i wciąż za mało czasu na ich realizacje.

Zielony mural na ścianie przychodni, nawiązujący do historii tego miejsca może znacząco wpłynąć na walory estetyczne miejsca.

Konsultujmy, rozmawiajmy dyskutujmy, z każdym, kto będzie chciał podzielić się swoją opinią na temat przyszłości parku. W ankiecie przeprowadzonej na naszej stronie na facebooku, mieszkańcy podsunęli pomysł budowy sceny, amfiteatru gdzie moglibyśmy organizować letnie koncerty, może taki obiekt znalazłby swoje miejsce w parku.

Na przygotowanym szkicu czerwoną kreską zaznaczyliśmy przykładowy trakt spacerowy, gwiazdki oznaczają tablice informacyjne, z ciekawostkami na temat parku, miasta i mieszkańców. Oprócz istniejących drzew proponujemy obsadzenie części parku niższą roślinnością. Widać również ławki piknikowe, plac zabaw dla dzieci oraz ruchomą kawiarnie serwowaną z minibusa albo roweru z przyczepką. Dodatkowo mamy również mały drewniany podest, na którym możemy usiąść i pobrzdąkać na gitarze.

Dodatkowo o parku możemy porozmawiać dziś (06.05) o 18:00 w Cafe Marzenie.

I wracamy do pieniędzy.

Inicjatywy społeczne możemy finansować z budżetu obywatelskiego. Stwórzmy projekt, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, ale tutaj możemy liczyć jedynie na doraźną pomoc, ponieważ maksymalna kwota do wykorzystania w budżecie wynosi 500 000 zł.

Postarajmy się o fundusze europejskie. Nasz samorząd może starać się o olbrzymi zastrzyk pieniędzy w ramach konkursu Modelowa rewitalizacja miasta.

Na co więc czekamy.

Niezbędne odnośniki:

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci/konkurs-dla-samorzadow-modelowa-rewitalizacja-miast/

http://polakpotrafi.pl/projekt/wspolne-grillowanie