Pomiń menu

Zlewnia nabiera kolorów

Stara, odrapana, zarośnięta i zapomniana... była zlewnia mleka w Wiązownicy-Kolonii nabiera kolorów. Dzięki społecznej akcji Nowe życie starej zlewni budynek i teren wokół niego podnosi się z ruin. Zaczęło się od lokalnej młodzieży, która oczyściła teren, a całkiem niedawno nasi przyjaciele ze Stoczka Łukowskiego wymalowali jedną ze ścian.

Uczestnicy społecznej akcji Nowe życie starej zlewni

To było wyjątkowe, sobotnie popołudnie w sołectwie. Grupa 14 młodych ludzi, którzy w ramach projektu LAMA wizytowali naszą okolicę, aby zdobyć cenne inspiracje, pomalowała jedną fasadę zlewni mleka. Nie straszne im były pył, kurz, farba i pot. Lokalna Akademia Młodzieżowego Animatora realizowana jest przez Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej w Stoczku Łukowskim.

Dzień wcześniej aby optymalnie wykonać zadanie i jednocześnie  zintegrować się z lokalną młodzieżą, w grupach projektowano wygląd ściany. Następnie przez głosowanie wybrano najlepszy projekt, który został zmaterializowany następnego dnia.

Proces projektowania

Dzięki zaangażowaniu tych młodych ludzi nasza „mleczarnia” zmieniła oblicze. To kolejny etap w społecznej akcji „Nowe życie starej zlewni” i już niebawem kolejne prace. Głęboko wierzymy, iż takie działanie zapali iskrę wśród lokalnej młodzieży, która ze zdwojoną siłą przyczyni się do trwałej zmiany wizerunku byłej zlewni mleka.

Docelowo miejsce to ma być przestrzenią do działania dla wiejskiej młodzieży, która na co dzień boryka się z problemem własnego azylu. To od nich samych zależy jak miejsce to będzie wyglądać i co tam będzie się działo. Młodzież, która własnymi siłami stworzy swoje miejsce, będzie jednocześnie dbała o jego porządek, co sprawi, że poczuje się gospodarzami miejsca i weźmie odpowiedzialność za tę część przestrzeni wiejskiej. To pierwszy krok do kształtowania postaw obywatelskich i współtworzenia życia społecznego wsi.

 

Przygotowanie ścian i poręczy do malowania.

 

Młodzież przy pracy.
Efekt końcowy. Łał!